Facebook Twitter
Kalendarium

Gry Sword i Shield
Polska premiera: 15.11.2019 (za WYDANO! dni)

Sword i Shield promo

Świat Pokémonów - Miecz Sprawiedliwości

Ogólne informacje

Jedną z trzech rodzin Pokémonów legendarnych wprowadzonych w piątej generacji jest Miecz Sprawiedliwości (ang. Sword of Justice). Składają się na niego cztery Pokémony – lider grupy, stalowo-walczący Cobalion, skalno-walczący Terrakion, trawiasto-walczący Virizion i wodno-walczący Keldeo.

Warto wspomnieć, że pomimo posiadania czterech członków, często mówi się o Mieczu Sprawiedliwości jako trio. Jest to spowodowane faktem, iż w grach są dostępni jedynie Cobalion, Virizion i Terrakion a Keldeo pozostaje Pokémonem eventowym – co ciekawsze, nawet w anime na początku jest jedynie kandydatem do tej drużyny.

Cobalion

Pokémon Stalowej Woli przewodzi Mieczowi Sprawiedliwości. Ten spokojny, opanowany Pokémon walczył niegdyś z ludźmi, którzy ranili Pokémony – co ciekawsze, potrafi zmusić te drugie swoim spojrzeniem do posłuszeństwa.

Terrakion

Pokémon Jaskiniowy, posiada ogromną siłę – w walce z ludźmi celem obrony Pokémonów zburzył niegdyś ogromny zamek jednym uderzeniem. Mówi się o nim w legendach.

Virizion

Pokémon Łąkowy, jest bardzo szybki – według Keldeo, najszybszy z całego Miecza Sprawiedliwości – swoimi zręcznymi ruchami potrafi wprawić przeciwnika w konfuzję. Tak jak Cobalion i Terrakion walczył niegdyś z ludźmi w obronie Pokémonów. Jest obecny w legendach.

Keldeo

Pokémon Źrebak, jest najmłodszym członkiem tej formacji. Jako jedyny z Miecza posiada dwie formy – zwykłą i rezolutną, o zmianie formy decyduje znajomość ruchu Secret Sword. Z jego kopyt może wystrzeliwać wodę, co pomaga mu w poruszaniu się po wodzie. Kiedy dzięki tej zdolności skacze w rezolutnej formie, nie da się go dogonić.

W grach piątej generacji postacie mówią o Pokémonach Miecza Sprawiedliwości jako o dobrych i sprawiedliwych, ale nieufnych wobec ludzi. Otóż zgodnie z legendami, trio wyzwało niegdyś ludzi celem ochrony Pokémonów przed ludzką ekspansją. W grach piątej generacji kilka postaci wspomina o Mieczu z nadzieją, że być może przekonają się do ludzi i zaufają im. Co ciekawsze, w Black 2 i White 2 Cobalion, Terrakion i Virizion same podchodzą do gracza – być może oznacza to poszukiwanie symbolicznej nici porozumienia.

Członkowie formacji mają wspólne cechy – każdy z nich ma cztery nogi, posiada drugi typ walczący, umiejętność Justified i uczy się ruchu Sacred Sword, który w piątej generacji był ruchem sygnaturowym Miecza (w szóstej uczy się go także Honedge i jego ewolucje).

Grupa ta jest nawiązaniem do francuskiej noweli – Trzech Muszkieterów autorstwa Alexandra Dumasa. Cobalion reprezentuje Atosa, najstarszego członka i lidera; Terrakion symbolizuje Portosa, najstarszego i największego z muszkieterów; Virizion natomiast nawiązuje do Aramisa, najbardziej romantycznego z trójki. Keldeo natomiast pochodzi od a’Artagnana, najmłodszego z muszkieterów.

W grachW animé

Wszyscy członkowie Miecza Sprawiedliwości pojawiają się w filmie 15, wraz z innym Pokémonem legendarnym – Kyuremem.
Główną postacią jest Keldeo, który pragnie dołączyć do walecznego tria – w tym celu spędza czas z nimi, ucząc się walki i moralności. Pokémon Źrebak jest jednak niedoświadczony, co widać po podkreślonej przez Cobaliona lekkomyślności oraz niezdolności wykorzystania Miecza, specjalnej broni członków formacji. Pomimo to, Keldeo chce wyzwać Kyurema, legendarnego smoka mogącego zmieniać formy, aby udowodnić że jest już gotowy zostać Mieczem Sprawiedliwości – co zostaje mu zakazane przez członków grupy.

Keldeo ignoruje zakaz i wyzywa Kyurema. Szybko zaczyna przegrywać, a w dodatku w wyniku ataku Kyurema utraca on kawałek swojego rogu. W czasie walki pojawiają się zdenerwowani Cobalion, Terrakion i Virizion, którzy próbują przetrwać bitwę dwóch Pokémonów - jednak powodują tym samym rozjuszenie lodowego smoka, który we złości zamraża trójkę Pokémonów. Spanikowany Keldeo natomiast ucieka. W czasie ucieczki, napotyka na Asha, Iris i Cilena, którzy widząc kiepski stan Keldeo decydują się mu pomóc i zabierają do Centrum Pokémonów. Źrebak opowiada o walce z Kyuremem i o Mieczu Sprawiedliwości.

Po niedługim czasie trójkę trenerów i Keldeo odnajduje rozwścieczony Kyurem, pragnący dokończenia walki, a pomagają mu w tym dzikie Cryogonale. Bohaterowie uciekają przez miasto, opuszczonymi tunelami metra aż odnajdują stare muzeum pojazdów. Dzięki maszynom Iris i Cilan odwracają uwagę smoka, a Keldeo wraz z Ashem i Pikachu powraca do starej kopalni, domu Kyurema.

Młody Pokémon chce ostatecznie pokonać smoka, jednak bardzo się tego boi, pamiętając ostatnią walkę. Wsparcia dodają mu jego nowi przyjaciele, w efekcie czego decyduje się na dokończenie walki. Jednocześnie orientuje się on, że nigdy nie był sam, a jego przyjaciele z Miecza Sprawiedliwości zawsze z nim byli. Przybiera wtedy swoją nową formę – formę rezolutną – i rozpoczyna bitwę z Kyuremem. W czasie walki dwóch Pokémonów Ash i jego Pokémony uwalniają dotychczas zamrożonych Cobaliona, Terrakiona i Virizion, którzy dziękują im za pomoc. W tym czasie Keldeo walczy ze smokiem – radzi sobie dużo lepiej niż za pierwszym razem. Walka dochodzi do swojego końca kiedy kandydat Miecza Sprawiedliwości uczy się używać swojego Miecza a zarazem ruchu Secret Sword, w efekcie czego Kyurem uznaje, że Keldeo w końcu osiągnął swoją prawdziwą moc i decyduje się także dać z siebie wszystko. Ataki dwóch Pokémonów łączą się i nieoczekiwanie stają się zagrożeniem dla Miecza Sprawiedliwości, trójki trenerów i ich Pokémonów – Keldeo ratuje ich, używając swojego Miecza.

W efekcie tego przegrywa, Kyurem jednak aprobuje jego waleczną postawę. Wewnętrzną przemianą Keldeo cieszą się także Cobalion, Terrakion i Virizion którzy decydują się ostatecznie przyjąć Keldeo do Miecza Sprawiedliwości.

Tak jak Mewtwo czy też Tao Trio, Pokémony Miecza Sprawiedliwości porozumiewają się telepatycznie.

~Conquest