Facebook Twitter
Kalendarium

Gry Sword i Shield
Polska premiera: 15.11.2019 (za WYDANO! dni)

Sword i Shield promo

Świat Pokémonów - Tao Trio

Tao Trio

Piąta generacja gier wprowadziła wiele nowych Pokémonów legendarnych, w tym trzy stanowiące Tao Trio - Zekroma, Reshirama i Kyurema.

Zekrom i Reshiram były niegdyś tym samym Pokémonem, który rozdzielił się na dwa kiedy jego właściciele, dwaj bracia tworzący region Unova, nie mogli dojść do porozumienia: jeden chciał zbudować świat oparty na prawdzie, a drugi - na ideałach. Zekrom pomagał młodszemu bratu w tworzeniu idealnego świata, a Reshiram starszemu w tworzeniu świata prawdy.

W efekcie nieporozumień obaj bracia i ich Pokémony rozpoczęli walkę. Smoki miały jednak podobną moc i pomimo wielu bitew żaden nigdy nie wygrał - w efekcie bracia stwierdzili, że żaden z nich nie miał racji. Ich synowie jednak wznowili walkę, w czasie której Reshiram i Zekrom zniszczyli Unovę, a następnie zniknęli. Pozostały po nich jedynie dwa artefakty - Light Ball po Reshiramie i Dark Ball po Zekromie.

Początki Kyurema nie są natomiast do końca pewne: według jednej z legend przybył do Unovy wraz z meteorytem, który spadł do jaskini Giant Chasm, a następnie porywał ludzi z miasta Lentimas, aby ich zjeść. Za karę został później uwięziony w owej jaskini. W sequelu gier Black i White, Black 2 i White 2, przedstawiona zostaje kolejna legenda, według której Kyurem został stworzony w czasie rozdzielania się oryginalnego Pokémona w Zekroma i Reshirama lub był jego "resztkami". Według Pokédexu, Kyurem wciąż czeka na możliwość połączenia się z Prawdą i Ideałem - tak, jak było na początku. W grach tych wprowadzony został przedmiot DNA Splicers, który umożliwia połączenie Kyurema z Zekromem lub Reshiramem (ale nie z obydwoma naraz). W wyniku tego procesu zmienia swoją formę - po połączeniu z Reshiramem staje się Białym Kyuremem, natomiast po połączeniu z Zekromem zmienia się w Czarnego Kyurema.

Biały i Czarny smok są nawiązaniami do yin i yang, podstawy taoizmu. Japońskie nazwy gatunkowe Reshirama i Zekroma to odpowiednio "Biały Yang" i "Czarny Yin". Także przypisane do nich motywy muzyczne nawiązują do taoizmu - są to "Płonący Biały Yang" i "Elektryzujący Czarny Yin".

Kyurem jest z kolei analogią do wuji - elementu koncepcji taoizmu, "granicy" yin i yang, według której nieobecność yang i yin (tutaj Zekrom i Reshiram) tworzy w wuji pustkę. Wuji jest często przedstawiane jako puste koło. Nawiązuje do tego także gatunek Kyurema, Boundary Pokémon - Pokémon Graniczny.

Reshiram

#643 Reshiram

Umiejętność: Turboblaze

Dostępny w grach: Black, White 2, Omega Ruby

Opis z Pokedexu: Ten Pokémon pojawia się w legendach. Kiedy wysyła płomienie ze swojego ogona, zmienia pogodę, a także rozpala wszystko wokół. Za pomocą ognia mógłby spalić świat. Asystuje tym, którzy chcą stworzyć świat oparty na prawdzie.

Ten biały Pokémon posiada typy Dragon i Fire. Jego umiejętność to Turboblaze – umożliwia mu atakowanie Pokémonów bez względu na ich umiejętności.

Reshiram posiada dwa ruchy sygnaturowe o typie ognistym - Fusion Flare o mocy 100, celności 100 i 5 PP oraz Blue Flare o mocy 130, celności 85 i 5 PP, który może dodatkowo poparzyć przeciwnika.

Jeśli Fusion Flare lub Blue Flare zostaną użyte bezpośrednio przed Fusion Bolt, to jego moc zostanie podwojona.

Statystyki bazowe
HP Atak Obrona Spec. atak Spec. obrona Szybkość
100 120 100 150 120 90

Zekrom

#644 Zekrom

Umiejętność: Teravolt

Dostępny w grach: White, Black 2, Alpha Sapphire

Opis z Pokedexu: Ten obecny w legendach Pokémon przemierza region Unova chowając się w chmurach. W jego ogonie znajduje się generator elektryczności, a za pomocą pioruna mógłby spalić cały świat. Asystuje tym, którzy chcą zbudować świat idealny.

Tak jak Reshiram, Zekrom posiada dwa ruchy sygnaturowe, oba elektryczne: Fusion Bolt o celności 100, mocy 100 i 5 PP oraz Bolt Strike o mocy 130, celności 85 i 5 PP, mogących sparaliżować przeciwnika. Jego umiejętność to Teravolt – tak jak Turboblaze umożliwia atakowanie Pokémonów bez względu na ich umiejętności.

Jeśli Fusion Bolt lub Bolt Strike zostaną użyte bezpośrednio przed Fusion Flare, jego moc zostanie podwojona.

Statystyki bazowe
HP Atak Obrona Spec. atak Spec. obrona Szybkość
100 150 120 120 100 90

Kyurem

#646 Kyurem

Umiejętność: Pressure

Dostępny w grach: White, Black 2, Alpha Sapphire

Opis z Pokedexu: Generuje silną, zamrażającą energię wewnątrz siebie. W efekcie wydostania się tej energii jego ciało zamarzło. Ten legendarny Pokémon potrafi stworzyć ultra-zimne powietrze i czeka na bohatera, który wypełni jego ciało brakującymi elementami prawdy lub ideałów.

Kyurem, trzeci członek legendarnego trio z Unovy, jest nieco słabszy od swoich braci, ale wciąż silniejszy od większości Pokémonów. Posiada typy Dragon i Ice. W przeciwieństwie do Zekroma i Reshirama, nie ma on sygnaturowej umiejętności – tak jak większość legend ma Pressure, zwiększające zużycie PP przeciwnika.

Kyurem posiada lodowy ruch sygnaturowy - Glaciate o mocy 65, celności 95 i 10 PP, który spowalnia przeciwnika.

Statystyki bazowe
HP Atak Obrona Spec. atak Spec. obrona Szybkość
125 130 90 130 90 95

Biały Kyurem

#646 White Kyurem

Umiejętność: Turboblaze

Dostępny w grach: White 2, Black 2, Omega Ruby, Alpha Sapphire

Opis z Pokedexu: Generuje silną, zamrażającą energię wewnątrz siebie. W efekcie wydostania się tej energii jego ciało zamarzło. Ten legendarny Pokémon potrafi stworzyć ultra-zimne powietrze i czeka na bohatera, który wypełni jego ciało brakującymi elementami prawdy lub ideałów.

Po połączeniu z Reshiramem specjalny atak Kyurema mocno rośnie kosztem minimalnego spadku ataku fizycznego. Nieco wzmocniona zostaje także statystyka specjalnej obrony, natomiast inne statystyki pozostają bez zmian.

Dodatkowym efektem fuzji z Reshiramem jest zmiana umiejętności na Turboblaze, ponadto ruch Glaciate, jeśli Kyurem go zna, zostanie zamieniony na Ice Burn: specjalny, dwuturowy atak lodowy mogący poparzyć przeciwnika o mocy 140, celności 90 i 5 PP. Taka sama sytuacja zachodzi w przypadku ruchu Scary Face, który z kolei zostanie zamieniony na Fusion Flare.

Statystyki bazowe
HP Atak Obrona Spec. atak Spec. obrona Szybkość
125 120 90 170 100 95

Czarny Kyurem

#646 Black Kyurem

Umiejętność: Teravolt

Dostępny w grach: White 2, Black 2, Omega Ruby, Alpha Sapphire

Opis z Pokedexu: Generuje silną, zamrażającą energię wewnątrz siebie. W efekcie wydostania się tej energii jego ciało zamarzło. Ten legendarny Pokémon potrafi stworzyć ultra-zimne powietrze i czeka na bohatera, który wypełni jego ciało brakującymi elementami prawdy lub ideałów.

Po połączeniu z Zekromem, atak Kyurema mocno rośnie kosztem minimalnego spadku ataku specjalnego. Nieco wzmocniona zostaje także statystyka obrony, natomiast inne statystyki pozostają bez zmian.

Tak jak w przypadku Białej formy, Czarny Kyurem otrzymuje nową umiejętność - Teravolt. Ruch Glaciate zostaje zamieniony na Freeze Shock: fizyczny dwuturowy atak o typie lodowym, mogący sparaliżować przeciwnika, o mocy 140, celności 90 i 10 punktach mocy. Analogicznie, ruch Scary Face zostaje zamieniony na Fusion Bolt.

Statystyki bazowe
HP Atak Obrona Spec. atak Spec. obrona Szybkość
125 170 100 120 90 95

Tao Trio w anime

Każdy z członków Tao Trio pojawia się w anime - każdy z nich jest takie postacią tytułową. Zekrom i Reshiram pojawiają się w dwóch wersjach bliźniaczych filmu 14, Bieli i Czerni, Kyurem natomiast pojawia się w filmie 15.

Film 14: Pokémon Biel — Victini i Zekrom / Pokémon Czerń—Victini i Reshiram

Reshiram Zekrom

Zekrom i Reshiram pojawiają się w filmach Czerń - Victini i Reshiram oraz Biel - Victini i Zekrom. Filmy te tak naprawdę różnią się niewieloma rzeczami, główną różnicą jest fakt, że w wersji białej Reshiram jest protagonistą, a w czarnej Zekrom; w obu filmach drugi ze smoków pomaga antagoniście, Damosowi.

Po raz pierwszy legendarny smok pojawia się na samym początku filmu, gdzie pod przywództwem Damosa ocala grupę ludzi - w wersji białej Reshiram powstrzymuje stado Bouffalantów, a w Czarnej Zekrom niszczy górę lodową.

W międzyczasie Ash zaprzyjaźnia się z Victinim - małym ognisto-psychicznym Pokémonem Zwycięstwa. Damos pragnie użyć energii Victiniego do odzyskania dawnego zamku, Miecza Doliny, celem umożliwienia swojemu plemieniu ponownego życia w Królestwie Doliny. Ash jednak nie ma zamiaru poświęcić swojego przyjaciela - pomoże mu w tym zależnie od wersji Zekrom lub Reshiram.

W efekcie tych wydarzeń ponownie dochodzi do walki między dwoma legendarnymi smokami, na szczęście tym razem dochodzą one do porozumienia i uświadamiają Damosowi jego pomyłkę.

Zekrom i Reshiram porozumiewają się z innymi telepatycznie.

Film 15: Kyurem kontra Miecz Sprawiedliwości

Kyurem
Black Kyurem White Kyurem

Trzeci z członków Tao Trio, Kyurem, pojawia się w filmie 15, Kyurem kontra Miecz Sprawiedliwości, gdzie pełni rolę antagonisty. Z lodowym smokiem chce się zmierzyć Keldeo - Pokémon o typach wodnym i walczącym kandydujący do Miecza Sprawiedliwości: grupy Pokémonów dbających o inne Pokémony, każącej osoby, które je źle traktują.

Pomimo zakazu obecnych członków Miecza (stalowo-walczącego Cobaliona, skalno-walczącego Terrakiona i trawiasto-walczącej Virizion), Keldeo decyduje się na walkę z Kyuremem. Zgodnie z przewidywaniami swoich nauczycieli, Keldeo przegrywa, w efekcie czego ucieka, a pozostali członkowie Miecza Sprawiedliwości zostają zamrożeni przez rozdrażnionego Kyurema.

W czasie ucieczki Keldeo spotyka Asha Ketchuma, który decyduje się mu pomóc w ocaleniu walczących przyjaciół i pokonaniu Kyurema. Nie jest to łatwe, gdyż rozdrażniony smok wybiera się w pościg za Pokémonem Źrebiakiem, w czym pomagają mu dzikie Cryogonale.

Kiedy dochodzi do finałowego starcia dwóch Pokémonów, Kyurem ostatecznie wygrywa. Docenia on jednak Keldeo, który porzucił pościg za wygraną celem ocalenia przyjaciół.

W filmie tym lodowy smok może swobodnie zmieniać formy i nie potrzebuje do tego Zekroma bądź Reshirama. Tak jak swoi Reshiram i Zekrom, Kyurem porozumiewa się z innymi telepatycznie.

Inne wystąpienia

Smok Prawdy i Smok Ideałów wielokrotnie zostały wspominane, ukazywane w wizjach oraz we wspomnieniach w odcinkach anime, których akcja rozgrywa się w Unovie. Oba były obecne w pierwszym odcinku (W cieniu Zekroma!), gdzie czarny smok spowodował utratę mocy elektrycznych Pikachu. Zekrom pojawia się też w następnym odcinku (Nadchodzą Iris i Axew!), gdzie sprawia, że Pikachu odzyskuje swoje moce.

W odcinku Między prawdą a ideałami! po raz drugi pojawia się Reshiram, przyzwany przez Ghetsisa, który chce go zmusić do posłuszeństwa i wykorzystać do własnych celów, co nie udaje mu się dzięki wsparciu Pikachu.

~Sandy