Facebook Twitter
Kalendarium

Gry Sword i Shield
Polska premiera: 15.11.2019 (za WYDANO! dni)

Sword i Shield promo

pokemon
Pokémon Yellow to reedycja pierwszych gier z tej serii, które pojawiły się poza Japonią. Z racji konsoli na którą została wydana, nie była szczytem techniki, lecz nadrabiała to genialną grywalnością. Od pierwowzorów odróżnia ją tylko kilka szczególów, takich jak np. brak trzech pokemonów do wyboru na starcie - domyślnie dostajemy Pikachu, który porusza się za nami przez całą grę (poza PokeBallem).

Pokémon Yellow - Liderzy

LIDERZY

Brock
Miasto: Pewter City
Odzaka: Boulderbadge
Pokemony: Geodude (12 lv.), Onix (14 lv.)
TM: 34 (Bide)
Przed liderem: Przed Brockiem, wystarczy pokonać tylko jednego trenera, który ma Sandshrewa i Diggletta na 9 lv. Najłatwiej pokonać je Squirtlem, lub Butterfree. Uwaga: można ominąć tego trenera, tzn. przejść tak, by cię nie zauważył, ale lepiej powalczyć z nim, dla sprawdzenia swoich możliwości. Jeśli nie jesteś w stanie pokonać tego Jr. Trainera, to nawet nie marz o pokonaniu Brocka!
Taktyka: Brock nie jest trudnym przeciwnikiem, jeśli zacząłeś grę Bulbasaurem lub Squirtlem. Bulbasaura wystarczy wytrenować do levelu 13, gdy będzie umiał Leech Seed i Vine Whip, a Squirtle na 8 lv. gdy nauczy się Bubble (warto jeszcze trochę potrenować te pokemony, a jeśli ktoś chce, może nawet poczekać aż nauczą się następnych ataków). Dzięki nim pokonanie Geodude i Onixa nie powinno być problemem. Jeśli natomiast zacząłeś grę Charmanderem, sprawa jest nieco trudniejsza. Najlepiej wrócić się do Viridian Forrest, złapać Caterpie i trenować go. Po ewolucji w Butterfree, na 12 lv. nauczy się ataku Confusion. Dzięki nie mu Brock powininien być prosty do pokonania. TM34 który od niego dostaniesz, uczy ataku Bide, polegającego na tym, iż pokemon kilka tur zbiera energię do ataku, po czym uderza z dość dużą siłą. Prawda jest taka, że może prędzej zginąć, zanim zdąży zaatakować... Jednak to dopiero początek gry, więc możesz nauczyć któregoś poka tego ataku. Ale sam w toku gry zobaczysz że ten cios robi się coraz bardziej słaby... Gdzieś koło Vermilion City powinieneś już mieć inny atak na jego miejsce.
Nie używać: Pokemonów elektrycznych! Unikać też ptaków.

Misty
Miasto: Cerulean City
Odznaka: Cascadebadge
Pokemony: Staryu (18 lv.), Starmie (21 lv.)
TM: 11 (Bubblebeam)
Przed liderem: Przed Misty czekają na ciebie dwaj trenerzy - jednen ma Horsea i Shelldera (ten pływa w wodzie i można go ominąć), natomiast drugi (a właściwie druga) posiada Goldeen. Pierwszego trenera łatwo pokonać Bulbasaurem (ewentualnie Ivysaurem), lub Pikachu, o ile go wcześniej złapałeś w Viridian. W przypadku drugiej trenerki korzystać tylko Pikachu, ponieważ jeśli wystawisz Bulbasaura, innego poka roślinnego lub robaka, Goldeen użyje Peck, który jest atakiem latającym i prawdopodobnie powali twojego poka.
Taktyka: Misty oczywiście używa poków wodnych, więc najlepiej użyć Pikachu (level 17 - 25), Ivysaura (level podobnie jak Pikachu). Jeśli nie masz żadnego z tych pokemonów, najlepiej udać się na północ miasta, pokonać po drodze trenerów i złapać w trawie Bellsprouta (wersja Blue) lub Oddisha (wersja Red). Bellsprouta trenować o Levelu 20 i postarać sie by umiał Vine Whip oraz Sleep Powder. Oddisha podobnie, z tym że zamiast Vine Whipa - Absorb. Po zwycięstwie nad Misty dostaniesz od niej TM11 - Bubblebeam. Warto nauczyć któregoś pokemona tego ataku (oczywiście najlepiej wodnego).
Nie używać: Ogniste, kammienne i ziemne pokemony nie mają czego szukać w tym Gymie...

Lt. Surge
Miasto: Vermilion City
Odznaka: Thunderbadge
Pokemony: Voltorb (21 lv.), Pikachu (18 lv.), Raichu (24 lv.)
TM: 24 (Thunderbolt)
Przed liderem: Przed Lt. Surgem czekają cię trzej trenerzy, oraz niespodzianka. Aby się dostać do Pułkownika, będziesz musiał grzebać w koszach na śmieci, ustawionych w całym Gymie. Celem poszkukiwań są dwie dźwignie, które otworzą drzwi do Lidera. Aby nie było zbyt trudno, gdy odnajdziesz pierwszą z nich, druga będzie w koszu po prawej od pierwszego. Po drodze jednak będziesz musiał walczyć z trenerami, którzy stoją w taki sposób, że nie da się ich wyminąć. Ich pokemony to Voltorby i Pikachu. Jak ich pokonać? Niestety, żaden z trzech pokemonów początkowych (Charmander/Squirtle/Bulbasaur) nie jest dobry przeciwko elektrycznym, a Squirtle ma na nie słabość. Jest jednak bardzo dobry sposób - udać się do Diglet's Cave na wschodzie miasta i złapać sobie Digletta! Albo jeszcze lepiej Dugtrio! Jest to najlepszy pokemon, jakiego można sobie wymarzyć do tego Gymu! Pamiętać tylko, aby jego level był wyższy niż 19! Jeśli nie chcesz łapać Digletta, możesz skorzystać z Geodude, jeśli złapałeś go w Mt. Moon. No to droga wolna do lidera!
Taktyka: Lt. Surge pokonać tak jak trenerów przed nim. Diglett i jego Dig zmiecie Voltorba, Pikachu i Raichu. Po zwycięstwie dostaniesz TM 24, uczący ataku Thunderbolt. Jest to naprawdę dobry atak, jeśli masz przy sobie poka elektrycznego (a nawet jeśli nie masz ;) ) nie wachaj się wykorzystać tego TMa!
Nie używać: Wodne i Latające niech sobie zrobią przerwę na ten Gym...

Erika
Miasto: Celadon City
Odznaka: Rainbowbadge
Pokemony: Victreebel (29 lv.), Tangela (24 lv.), Vileplume (29 lv.)
TM: 21 (Mega Drain)
Przed liderem: Przed Eriką musisz pokonać przynajmniej trzy trenerki. Ponieważ większość pokemonów roślinnych ma także drugi typ - Trujący, dobrze mieć przy sobie ze dwa Antidote. Możesz się natknąć na trenerkę z Exeggcutem, który jest także psychiczny. Jego najlepiej pokonać Gastlym lub Kadabrą.
Taktyka: Jeśli zacząłeś grę Charmanderem, wystaw go i bez skrupułów spal pokemony Eriki! Jeśli wybrałeś Bulbasaura lub Squirtle, to idź na wschód od miasta i złap sobie Growlhite (Red) lub Vulpixa (Blue). Pamiętaj, aby ich level nie był mniejszy niż 25. Wtedy poradzisz sobie z łatwością.
Nie używać: Wodnych i Kammiennych.

Koga
Miasto: Fushia City
Odznaka: Soulbadge
Pokemony: Koffing (37 lv.), Muk (39 lv.), Koffing (37 lv.), Weezing (lv. 43)
TM: 06 (Toxic)
Przed liderem: Przed Kogą czeka cię jakiś dziesięciu trenerów, oraz kolejna niespodzianka. Są nią "niewidzialne" ściany, ale nie ma się czego obawiać, ponieważ... je widać! Dobra, nieważne, wróćmy do trenerów. Używają Trujących pokemonów. Przyda się jeden - dwa Antidote.
Taktyka: Aby pokonać Kogę, tutejszego lidera, nie trzeba się zbytnio wysilać. Jeśli masz Kadabrę, z co najmniej 35 levelem, powalisz jego pokemony kilkoma Psybeam'ami, lub Psychic'ami. Nawet jeśli nie masz Kadabry, nie będzie trudno. Wystaw swojego pierwszego pokemona, pamiętając że powinien być około 40 levelu i niech użyje swoich najlepszych technik (skoro doszedłeś tak daleko, to chyba wiesz już które ataki są lepsze, a które gorsze). Tak więc w przypadku Charmeleona (albo i Charizarda) będzie to Slash i Flamethrower, Ivysaur/Venussaur powinien użyć Vine Whipa, lub SolarBeama, jeśli już go umie, jeśli natomiast masz Wartortle/Blastoise, użyj Hydropumpa (jeśli umie), Bite i Water Guna. Gdy już pokonałeś Kogę, zyskasz TM06, z atakiem Toxic. Moim zdaniem, jest to niezbyt dobry TM, ale jeśli masz w drużynie trującego pokemona, możesz się na niego zdecydować.
Nie używać: Wystarczy wystrzegać się pokemonów o poziomie mniejszym niż 30.

Sabrina
Miasto: Saffaron City
Odznaka: Marshbadge
Pokemony: Kadabra (38 lv.), Mr. Mime (37 lv.), Venomoth (38 lv.), Alakazam (lv. 43)
TM: 46 (Psywave)
Przed liderem: Przed liderem musisz pokonać ośmiu trenerów, oraz... poznać drogę do liderki. A to dlatego, iż w Gymie jest pełno teleporterów, i musisz sprawdzać, które dokąd prowadzą. W sumie w Gymie jest dziewięć pokojów (w każdym lider i cztery teleportery). Używają pokemonów psychicznych, psychiczno-wodnych (Slowpoke, Slowbro) oraz duchów (Gastly, Haunter). Przeciwko Slowpoke/Slowbro najlpiej użyć Venusaura, Vileplume'a lub Victreebel, i ich ataków - Vine Whip, Solarbeam oraz Sleep Powder. Jeśli przeciwnikiem jest Duch, użyj jakiegoś silnego psychicznego pokemona np. Kadabry, Mr. Mima, z atakami Psybeam lub Psychic. Pamiętaj aby ich poziom wynosił co najmniej 36!
Taktyka: Liderkę, (tak jak innych trenerów w Gymie), najłatwiej pokonać pokemonem-Robakiem. Najlepiej złapać na Safari Zone w Fushia City jakiegoś Pinsira (Blue) lub Scythera (Red). Tyle że trzeba go potrenować. Jeśli masz Bidrilla lub Butterfree, to też się nada. A jeśli nie masz żadnego z nich, użyj po prostu swego najsilniejszego pokemona (oczywiście, jeśli nie jest Duchem!). Acha, jeśli twój pokemon zostanie oszołomiony (Confused), to go zmień, lub użyj Full Heal, ponieważ konfuzja zazwyczaj trwa około 7 rund. Po zwycięstwie, dostaniesz TM46, czyli Psywave, atak całkiem średni.
Nie używać: Duchów, jeśli nie musisz to też psychicznych.

Blaine
Miasto: Cinnabar Island
Odznaka: Volcanobadge
Pokemony: Growlithe (42 lv.), Ponyta (40 lv.), Rapidash (42 lv.), Arcanine (lv. 47)
TM: 38 (Fireblast)
Przed liderem: Trzeba się sporo natrudzić, aby dostać się do Gymu. Mianowicie musisz udać się do spalonego labolatorium (Pokemon Manison) po lewej stronie od Gymu i znaleźć przedmiot o nazwie "Secret Key". Nie będzie to łatwe, szczególnie za pierwszym razem... Dzięki Secret Key wejdziesz do Gymu, w którym jest siedmiu trenerów. Ale nie trzeba walczyć nawet z jednym! Wystarczy poprawnie odpowadać na pytania w PokeQuizie. Aby odpowiedzieć na pytanie, należy podejść do maszyny na lewo od trenera i nacisnąć "A". Jeśli odpowiesz poprawnie na pytanie, otworzą się drzwi do pokoju z następnym trenerem. Jeśli odpowiedź będzie błędna, musisz z nim walczyć.
Taktyka: Blaine jest chyba najprostszym do pokonania Liderem! Wodny pokemon, nawet 10 leveli niższy od pokemonów Blaina i tak je powali! Najlepiej użyć Blastoise, Vaporeona lub Gyaradosa. A jeśli koniecznie nie chcesz używać pokemonów wodnych, wybierz jakiegoś Skalnego np. Onixa. Po zmiecieniu pokemonów Blaina, przychodzi czas na TM. Jest nim FireBlast, najsilniejszy atak ognisty. Jeśli masz ognistego pokemona, on musi mieć FireBlast!
Nie używać: Roślinnych, Robaków i Lodowych. No chyba że jesteś masochistą ;))

Giovanni
Miasto: Viridian City
Odznaka: Earthbadge
Pokemony: Rhyhorn (45 lv.), Dugtrio (42 lv.), Nidoqueen (43 lv.), Nidoking (lv. 45), Rhydon (lv. 50)
TM: 27 (Fissure)
Przed liderem: No i stało się! Gym w Viridian, zamknięty przez całą grę, jest wreszcie otwarty! Liderem jest nie kto inny, a sam Giovanni, szef Team Rocket. Aby się do niego dostać, musisz przejść przez labirynt, coś podobnego znajdowało się w podziemiach Kasyna w Celadon City, pamiętasz? Tyle że tu jest też wielu trenerów - korzystają z pokemonów ziemnych, ale także walczących i trujących. Najlepiej powalić je Kadabrą/Alakazamem lub Mr. Mimem (walczące i trujące ich nie lubią...)
Taktyka: Giovanni nie jest taki trudny, jak mogło by się wydawać. Korzysta z usług pokemonów Ziemych, a także Ziemno-Trujących i Ziemno-Skalnych. Jeśli chcesz je szybko pokonać, użyj swojego najlpeszego wodnego pokemona - jego Hydro Pump zniszczy je jeden po drugim. Innym wyjściem, jest użycie pokemona ognistego, lub psychicznego. Oczywiście level twoich pokemonów powinien wynosić co najmniej 46. Po wygraniu z Giovannim otrzymasz TM27 - Fissure. Atak oczywiście typu ziemniego, powoduje natychmiastową śmierć przeciwnika, ale nie jest zbyt celny i nie działa na niektóre pokemony. Jeśli chcesz, spróbuj.
Nie używać: Latające i Elektryczne nie będą przydatne w tym Gymie.

Elite Four

Pokonałeś wszystkich liderów, więc jesteś już Mistrzem, tak? Otóż nie! Przed tobą kolejne walki, o wiele trudniejsze od poprzednich! Czeka cię mianowicie Liga Pokemon. Aby się do niej dostać, musisz skierować się na zachód od Viridian City. Po drodze musisz przepłynąć jeziorko, przejść prze jaskinię i pokazać wszystkie swoje odznaki. Gdy już dostaniesz się do Indigo Plaetau, będiesz musiał zmierzyć się z pięcioma najepszymi trenerami świata! Jeśli twoje pokemony są na levelu mniejszym niż 60, to nawet nie przekraczaj drzwi Ligi (oczywiście, im większy level tym lepiej). Uwaga! Pomiędzy tymi walkami nie masz możliwości leczenia pokemonów w PokeCenter, będą ci musiały wystarczyć przedmioty które masz przy sobie.

Lolerei
Miasto: Indigo Plaetau
Odznaka: ---
Pokemony: Dewgong (54 lv.), Slowbro (53 lv.), Cloyster (54 lv.), Jynx (lv. 56), Lapras (lv. 56)
TM: ---
Przed liderem: Upewnij się że masz wszystkie przedmioty, które mogą ci się przydać: Full Restore, Full Heal, Powe Flute, X Accurate, Max Revive i co tam jeszcze chcesz ;). Pamiętaj: po wejściu, do pomieszczenia w którym znajduje się Lolerei, nie będzie już odwrotu!
Taktyka: Lolerei używa pokemonów Lodowych, Wodno-Psychicznych i Wodno-Lodowych. Łatwo pokonać ją pokemonami elektrycznymi, np. Raichu, Magnetonem, ataki - Thunder, Thunderbolt. Przeciwko Jynxowi najlepiej użyć Ognia, np. Charizarda.
Nie używać: Ziemnych i Skalnych.

Bruno
Miasto: Indigo Plaetau
Odznaka: ---
Pokemony: Onix (53 lv.), Hitmonlee(55 lv.), Hitmonchan (55 lv.), Onix (lv. 56), Machamp. (lv. 58)
TM: ---
Przed liderem: Musisz pokonać Lolerei, nic więcej.
Taktyka: Moim zdaniem najsłabszy z całego Elite Four. Potrzebujesz dwóch pokemonów: Wodnego i Psychicznego. Najpierw, przeciwko Onixowi użyj wodego pokemona - Poliwhrath, Gyarados czy Blastoise będzie dobry. Jeden Hydro Pump i po sprawie. Później, przeciwko Hitmonlee i Hitmonchanowi użyj psychicznego pokemona, znającego ataki Psychic, Psybeam. Potem znów musisz zmierzyć się z Onixem, więc wyciągnij Wodnego i Hydro Pumpem w Onixa! Potem czas na Machampa - tu znów przyda się psychiczny pokemon.
Nie używać: Elektryczne i Normalne będą bezużyteczne.

Agatha
Miasto: Indigo Plaetau
Odznaka: ---
Pokemony: Gengar (56 lv.), Golbat (56 lv.), Haunter (55 lv.), Gengar (lv. 60), Arbok. (lv. 58)
TM: ---
Przed liderem: Musisz pokonać Lolerei i Bruna.
Taktyka: Agatha używa duchów i trujących, więc ty użyj Psychicznych! Alakazam, Mr. Mime i inne to najlepsze pokemony do tej walki. Zmiotą Gengary i Hauntera, powinny sobie poradzić z Golbatem i Arbokiem. Jeśli nie masz psychicznego, użyj Articuno! Trudno go złapać, (niektórzy w ogóle omijają Seafoam Island, gdzie się znajduje) ale jest tego wart! Acha, uważaj na ataki Confusion i Glare, jeśli Agatha oszołomi twojego poka, lepiej go zmień, lub użyj Full Heala.
Nie używać: Normalne i Duchy, to nie do tej walki...

Lance
Miasto: Indigo Plaetau
Odznaka: ---
Pokemony: Gyarados (58 lv.), Dragonair (56 lv.), Aerodactyl (56 lv.), Dragonair (lv. 60), Dragonite (lv. 62)
TM: ---
Przed liderem: Musisz pokonać Lolerei, Bruna oraz Agathę.
Taktyka: Taak, Lance. To będzie naprawdę trudna walka! Najpierw wystawi Gyaradosa, jeśli masz pokemona elektrycznego, użyj go! Ale jeszcze lepszy będzie lodowy pokemon - Articiuno świetnie się nada. Użyj Blizzarda, a powinieneś szybko pokonać Gyaradosa. Jeśli się nie pospieszysz, zostaniesz uderzony Hyper Beam'em, a to boli... Potem Lance wystawi Dragonaira, który jest łatwiejszy do pokonania. Używaj Hyper Beama, Blizzarda, Slasha, Explosion, twój wybór. Potem przyjdzie czas na Aerodactyla, powal go wodą. Wtedy Lance wyprowadzi następnego, silniejszego Dragonaira. Pokonaj go tak samo jak poprzedniego. Aż wreszcie... Dragonite! Silny, wielki, na wysokim levelu. W dodatku lubi robić użytek z Hyper Beama. Pokonasz go jednak, jeśli użyjesz Blizzarda lub Hyper Beama. Od biedy może też być Mirror Move (jeśli to Dragonite zaatakował pierwszy). No i wreszcie pokonałeś Lanca! A więc jesteś Mistrzem! Zaraz, zaraz, napewno...?
Nie używać: Ognistych, Skalnych i Kammiennych (przeciwko Gyaradosowi).


Gary (rywal)
Miasto: Indigo Plaetau
Odznaka: TYTUŁ MISTRZA POKEMON
Pokemony:Pidgeot (lv. 61), Alakzam (lv. 59), Rhydon (lv. 61)
I zależnie od pokemona którego wybrał na początku:
Jeśli wybrał Charmandera:
Exeggutor (lv. 61), Gyarados (lv. 63), Charizard (lv. 65)
Jeśli wybrał Squirtla:
Arcanine (lv. 61), Exeggutor (lv. 63), Blastoise (lv. 65)
Jeśli wybrał Bulbasaura:
Gyarados (lv. 61), Arcanine (lv. 63), Venusaur (lv. 65)
TM: ---
Przed liderem: Musisz pokonać Lolerei, Bruna, Agathę i Lance'a.
Taktyka: Przyszedł czas na najtrudniejszą walkę całej gry. Gary ma pokemony zdolne pokonać prawie każdy typ... Na początku wystaw do walki pokemona elektrycznego, Gary wybierze Pidgeota. Użyj Thundera lub Thunderbolta, powinieneś pokonać go w jednej - dwóch turach. Następnym pokemonem Garego będzie Alakazam, on już jest trudniejszy do pokonania. Jeśli masz w swojej drużynie robaka, użyj go właśnie teraz. Jeśli nie, po prostu użyj najsilniejszego ze swoich pokemonów. Alakazam właściwie nie ma wspaniałych ataków, ale często używa Recorver - ataku który przywraca mu stracone HP. Dlatego postaraj się zabić go w ciągu jednej tury, używając Fire Blasta, Hydropump itp. Jeśli uda ci się pokonać Alakazama, Gary wystawi Rhydona. Pokonasz go bardzo szybko, jeśli użyjesz Hydro Pump, lub innego wodnego ataku. Uważaj tylko na Horn Drill, atak Rhydona który od razu zabija pokemona. Rhydon używa go jednak bardzo rzadko, a w razie czego masz Max Revive, prawda ;). Teraz kolejne trzy pokemony Garego będą inne, w zależności od tego, którego wybrał na samym początku gry. Jeśli wybrał Charmandera teraz wystawi Exeggutora. Ty wybierz ognistego pokemona, użyj Fire Blast, Flamethrower lub Fire Spin i po sprawie. Kolejnym pokemonem rywala będzie Gyarados. Skoro juz raz udało ci się go pokonać, walcząc z Lancem, teraz też nie powinno być problemów. Użyj lodowego Blizzarda, ewentualnie Hyper Beama lub Solar Beama. Ostanią przeszkodą na drodze do mistrzostwa będzie Charizard. Pokonasz go z łatwością, jeśli użyjesz Wody, na którą Charizard jest bardzo wrażliwy. Powinien wystarczyć jeden Hydro Pump, no w ostateczności dwa. Jeśli natomiast Gary wybrał Squirtle to po Rhydonie wystawi Arcanina. Zmieć go wodnym atakiem. Potem przyjdzie czas na Exeggutora. Tu też nie będziesz mieć wiekszych problemów. Wystaw Charizarda (musisz go mieć, skoro Gary zaczął grę Squirtlem) i uzyj Fire Spina, lub innego ognistego ataku. Gdy Exeggutor padnie, Gary wybierze swego ostatniego pokemona, czyli Blastoisa. Pokonaj go elektrycznością - Thunder i Thunderbolt będą najlepsze! Jeśli nie masz pokemona elektrycznego, użyj roślinnego i powal Blastoise Solar Beamem. Wreszcie, jeśli wybrał Bulbasaura to wystawi Gyaradosa. Zmieć go Blizzardem, a jeśli nie masz, to innym, silnym atakiem (może być elektryczny Thunder). Potem Gary wyciągnie Arcanina, który nie będzie problemem dla twojego Blastoise. Jeden, dwa Hydro Pumpy i po sprawie. Ostatnią nadzieją Garego będzie Venusaur. Ty wystaw więc ognistego pokemona i zabij go bezlitośnie Fire Blastami i Flamethrowami. I oto stałeś się MISTRZEM POKEMON! Gratulacje!
Nie używać: Niczego co jest słabe.

~LizardPokémon Yellow