Facebook Twitter
Kalendarium

Gry Sword i Shield
Polska premiera: 15.11.2019 (za WYDANO! dni)

Sword i Shield promo

pokemon
Od tego wszystko się zaczęło. Pomysł zrodzony w głowie kolekcjonera owadów ewoluował do rozmiarów jednej z najlepiej sprzedających się serii gier. Pokémon Red i Blue to pierwsze gry z tej serii, które pojawiły się poza Japonią. Z racji konsoli na którą zostały wydane, nie były szczytem techniki, lecz nadrabiały to genialną grywalnością i oryginalnym pomysłem.

Pokémon Red/Blue - Liderzy i Elitarna 4

Pewter City - Brock

Przed Brockiem, wystarczy pokonać tylko jednego trenera, który ma Sandshrewa i Diggletta na 9 lv. Najłatwiej pokonać je Squirtlem, lub Butterfree. Uwaga: można ominąć tego trenera, tzn. przejść tak, by cię nie zauważył, ale lepiej powalczyć z nim, dla sprawdzenia swoich możliwości.

Brock nie jest trudnym przeciwnikiem, jeśli zacząłeś grę Bulbasaurem lub Squirtlem. Bulbasaura wystarczy wytrenować do levelu 13, gdy będzie umiał Leech Seed i Vine Whip, a Squirtle na 8 lv. gdy nauczy się Bubble (warto jeszcze trochę potrenować te pokemony, a jeśli ktoś chce, może nawet poczekać aż nauczą się następnych ataków). Dzięki nim pokonanie Geodude i Onixa nie powinno być problemem. Jeśli natomiast zacząłeś grę Charmanderem, sprawa jest nieco trudniejsza. Najlepiej wrócić się do Viridian Forrest, złapać Caterpie i trenować go. Po ewolucji w Butterfree, na 12 lv. nauczy się ataku Confusion. Dzięki nie mu Brock powininien być prosty do pokonania. TM34 który od niego dostaniesz, uczy ataku Bide, polegającego na tym, iż pokemon kilka tur zbiera energię do ataku, po czym uderza z dość dużą siłą. Prawda jest taka, że może prędzej zginąć, zanim zdąży zaatakować... Jednak to dopiero początek gry, więc możesz nauczyć któregoś Pokemona tego ataku


Brock
Pewter City
TM34 - Bide
Pokemony kamienne
Boulder Badge
Geodude
Level 12
Onix
Level 14


Cerulean City - Misty

Przed Misty czekają na ciebie dwaj trenerzy - jednen ma Horsea i Shelldera (ten pływa w wodzie i można go ominąć), natomiast drugi (a właściwie druga) posiada Goldeen. Pierwszego trenera łatwo pokonać Bulbasaurem (ewentualnie Ivysaurem), lub Pikachu, o ile go wcześniej złapałeś w Viridian. W przypadku drugiej trenerki korzystać tylko Pikachu, ponieważ jeśli wystawisz Bulbasaura, innego poka roślinnego lub robaka, Goldeen użyje Peck, który jest atakiem latającym i prawdopodobnie powali twojego poka.

Misty oczywiście używa poków wodnych, więc najlepiej użyć Pikachu (level 17 - 25), Ivysaura (level podobnie jak Pikachu). Jeśli nie masz żadnego z tych pokemonów, najlepiej udać się na północ miasta, pokonać po drodze trenerów i złapać w trawie Bellsprouta (wersja Blue) lub Oddisha (wersja Red). Bellsprouta trenować do Levelu 20 i postarać sie by umiał Vine Whip oraz Sleep Powder. Oddisha podobnie, z tym że zamiast Vine Whipa - Absorb. Po zwycięstwie nad Misty dostaniesz od niej TM11 - Bubblebeam. Warto nauczyć któregoś pokemona tego ataku.

Misty
Cerulean City
TM11 - Bubblebeam
Pokemony wodne
Cascade Badge
Staryu
Level 18
Starmie
Level 21


Vermilion City - Lt. Surge

Przed Lt. Surgem czekają Cię trzej trenerzy, oraz niespodzianka. Aby się dostać do Pułkownika, będziesz musiał grzebać w koszach na śmieci, ustawionych w całym Gymie. Celem poszukiwań są dwie dźwignie, które otworzą drzwi do Lidera. Aby nie było zbyt trudno, gdy odnajdziesz pierwszą z nich, druga będzie w koszu po prawej od pierwszego. Po drodze jednak będziesz musiał walczyć z trenerami, którzy stoją w taki sposób, że nie da się ich wyminąć. Ich pokemony to Voltorby i Pikachu. Jak ich pokonać? Niestety, żaden z trzech pokemonów początkowych (Charmander/Squirtle/Bulbasaur) nie jest dobry przeciwko elektrycznym, a Squirtle ma na nie słabość. Jest jednak bardzo dobry sposób - udać się do Diglet's Cave na wschodzie miasta i złapać sobie Digletta albo jeszcze lepiej Dugtrio! Jest to najlepszy pokemon, jakiego można sobie wymarzyć do tego Gymu. Pamiętać tylko, aby jego level był wyższy niż 19. Jeśli nie chcesz łapać Digletta, możesz skorzystać z Geodude, jeśli złapałeś go w Mt. Moon.

Lt. Surge pokonać tak jak trenerów przed nim. Diglett i jego Dig zmiecie Voltorba, Pikachu i Raichu. Po zwycięstwie dostaniesz TM 24, uczący ataku Thunderbolt. Jest to naprawdę dobry atak, jeśli masz przy sobie poka elektrycznego nie wahaj się wykorzystać tego TMa!


Lt. Surge
Vermilion City
TM24 - Thunderbolt
Pokemony elekryczne
Thunder Badge
Voltorb
Level 21
Pikachu
Level 18
Raichu
Level 24


Celadon City - Erika

Przed Eriką musisz pokonać przynajmniej trzy trenerki. Ponieważ większość pokemonów roślinnych ma także drugi typ - Trujący, dobrze mieć przy sobie ze dwa Antidote. Możesz się natknąć na trenerkę z Exeggcutem, który jest także psychiczny. Jego najlepiej pokonać Gastlym lub Kadabrą.

Jeśli zacząłeś grę Charmanderem, wystaw go i bez skrupułów spal pokemony Eriki! Jeśli wybrałeś Bulbasaura lub Squirtle, to idź na wschód od miasta i złap sobie Growlhite (Red) lub Vulpixa (Blue). Pamiętaj, aby ich level nie był mniejszy niż 25. Wtedy poradzisz sobie z łatwością.

Erika
Celadon City
TM21 - Gigadrain
Pokemony roślinne
Rainbow Badge
Victreebel
Level 29
Tangela
Level 24
Vileplume
Level 29


Fuchsia City - Koga

Przed Kogą czeka cię jakiś dziesięciu trenerów, oraz kolejna niespodzianka. Są nią " iewidzialne" ściany, ale nie ma się czego obawiać, ponieważ... je widać! Dobra, nieważne, wróćmy do trenerów. Używają Trujących pokemonów. Przyda się jeden - dwa Antidote.

Aby pokonać Kogę, tutejszego lidera, nie trzeba się zbytnio wysilać. Jeśli masz Kadabrę, z co najmniej 35 levelem, powalisz jego pokemony kilkoma Psybeam'ami, lub Psychic'ami. Nawet jeśli nie masz Kadabry, nie będzie trudno. Wystaw swojego pierwszego pokemona, pamiętając że powinien być około 40 levelu i niech użyje swoich najlepszych technik (skoro doszedłeś tak daleko, to chyba wiesz już które ataki są lepsze, a które gorsze). Tak więc w przypadku Charmeleona (albo i Charizarda) będzie to Slash i Flamethrower, Ivysaur/Venussaur powinien użyć Vine Whipa, lub SolarBeama, jeśli już go umie, a natomiast masz Wartortle/Blastoise, użyj Hydropumpa (jeśli umie), Bite i Water Guna. Gdy już pokonałeś Kogę, zyskasz TM06, z atakiem Toxic.

Koga
Fuchsia City
TM06 - Toxic
Pokemony trujące
Soul Badge
Koffing
Level 37
Muk
Level 39
Koffing
Level 37
Weezing
Level 43


Saffron City - Sabrina

Przed liderem musisz pokonać ośmiu trenerów, oraz... poznać drogę do liderki. A to dlatego, iż w Gymie jest pełno teleporterów, i musisz sprawdzać, które dokąd prowadzą. W sumie w Gymie jest dziewięć pokojów. Używają pokemonów psychicznych, psychiczno-wodnych (Slowpoke, Slowbro) oraz duchów (Gastly, Haunter). Przeciwko Slowpoke/Slowbro najlepiej użyć Venusaura, Vileplume'a lub Victreebel, i ich ataków - Vine Whip, Solarbeam oraz Sleep Powder. Jeśli przeciwnikiem jest Duch, użyj jakiegoś silnego psychicznego pokemona np. Kadabry, Mr. Mima, z atakami Psybeam lub Psychic. Pamiętaj aby ich poziom wynosił co najmniej 36!

Liderkę, (tak jak innych trenerów w Gymie), najłatwiej pokonać pokemonem-Robakiem. Najlepiej złapać na Safari Zone w Fuchsia City jakiegoś Pinsira (Blue) lub Scythera (Red). Tyle że trzeba go potrenować. Jeśli masz Bedrilla lub Butterfree, to też się nada. A jeśli nie masz żadnego z nich, użyj po prostu swego najsilniejszego pokemona (oczywiście, jeśli nie jest Duchem!). Po zwycięstwie, dostaniesz TM46, czyli Psywave, atak średni.

Sabrina
Saffron City
TM46 - Psywave
Pokemony psychiczne
Marsh Badge
Kadabra
Level 38
Mr. Mime
Level 37
Venomoth
Level 38
Alakazam
Level 43


Cinnabar Island - Blaine

Trzeba się sporo natrudzić, aby dostać się do Gymu. Mianowicie musisz udać się do spalonego labolatorium (Pokemon Mansion) po lewej stronie od Gymu i znaleźć przedmiot o nazwie "Secret Key". Nie będzie to łatwe, szczególnie za pierwszym razem... Dzięki Secret Key wejdziesz do Gymu, w którym jest siedmiu trenerów. Ale nie trzeba walczyć nawet z jednym! Wystarczy poprawnie odpowadać na pytania w PokeQuizie. Aby odpowiedzieć na pytanie, należy podejść do maszyny na lewo od trenera i nacisnąć "A". Jeśli odpowiesz poprawnie na pytanie, otworzą się drzwi do pokoju z następnym trenerem. Jeśli odpowiedź będzie błędna, musisz z nim walczyć.

Blaine jest chyba najprostszym do pokonania Liderem! Wodny pokemon, nawet 10 leveli niższy od pokemonów Blaina i tak je powali! Najlepiej użyć Blastoise, Vaporeona lub Gyaradosa. A jeśli koniecznie nie chcesz używać pokemonów wodnych, wybierz jakiegoś Skalnego np. Onixa. Po zmiecieniu pokemonów Blaina, przychodzi czas na TM. Jest nim FireBlast, najsilniejszy atak ognisty. Jeśli masz ognistego pokemona, on musi mieć FireBlast!

Blaine
Cinnabar Island
TM38 - Fire Blast
Pokemony ogniste
Volcano Badge
Growlithe
Level 42
Ponyta
Level 40
Rapidash
Level 42
Arcanine
Level 47


Viridian City - Giovanni

No i stało się! Gym w Viridian, zamknięty przez całą grę, jest wreszcie otwarty! Liderem jest nie kto inny, a sam Giovanni, szef Team Rocket. Aby się do niego dostać, musisz przejść przez labirynt, coś podobnego znajdowało się w podziemiach Kasyna w Celadon City, pamiętasz? Tyle że tu jest też wielu trenerów - korzystają z pokemonów ziemnych, ale także walczących i trujących. Najlepiej powalić je Kadabrą/Alakazamem lub Mr. Mimem

Giovanni nie jest taki trudny, jak mogło by się wydawać. Korzysta z usług pokemonów Ziemych, a także Ziemno-Trujących i Ziemno-Skalnych. Jeśli chcesz je szybko pokonać, użyj swojego najlpeszego wodnego pokemona - jego Hydro Pump zniszczy je jeden po drugim. Innym wyjściem, jest użycie pokemona ognistego, lub psychicznego. Oczywiście level twoich pokemonów powinien wynosić co najmniej 46. Po wygraniu z Giovannim otrzymasz TM27 - Fissure. Atak oczywiście typu ziemniego, powoduje natychmiastową śmierć przeciwnika, ale nie jest zbyt celny i nie działa na niektóre pokemony. Jeśli chcesz, spróbuj.

Giovanni
Viridian City
TM27 - Fissure
Pokemony ziemne
Earth Badge
Rhyhorn
Level 45
Dugtrio
Level 42
Nidoqueen
Level 44
Nidoking
Level 45
Nidoking
Level 50


Dalsza droga do zostania Mistrzem Pokemon!

Pokonałeś wszystkich liderów, więc jesteś już Mistrzem, tak? Otóż nie! Przed tobą kolejne walki, o wiele trudniejsze od poprzednich! Czeka Cię mianowicie Liga Pokemon. Aby się do niej dostać, musisz skierować się na zachód od Viridian City. Po drodze musisz przepłynąć jeziorko, przejść przez jaskinię i pokazać wszystkie swoje odznaki. Gdy już dostaniesz się do Indigo Plaetau, będziesz musiał zmierzyć się z pięcioma najepszymi trenerami świata! Jeśli Twoje pokemony są na levelu mniejszym niż 60, to nawet nie przekraczaj drzwi Ligi (oczywiście, im większy level tym lepiej). Uwaga! Pomiędzy tymi walkami nie masz możliwości leczenia pokemonów w PokeCenter, będą ci musiały wystarczyć przedmioty które masz przy sobie.

Elitarna 4 - Lorelei

Upewnij się że masz wszystkie przedmioty, które mogą ci się przydać: Full Restore, Full Heal, Poke Flute, X Accurace, Max Revive i co tam jeszcze chcesz. Pamiętaj: po wejściu, do pomieszczenia w którym znajduje się Lolerei, nie będzie już odwrotu!

Lolerei używa pokemonów Lodowych, Wodno-Psychicznych i Wodno-Lodowych. Łatwo pokonać ją pokemonami elektrycznymi, np. Raichu, Magnetonem, ataki - Thunder, Thunderbolt. Przeciwko Jynxowi najlepiej użyć Ognia, np. Charizarda.

Lorelei
Indigo Pleatau
Pokemony lodowe
Dewgong
Level 54
Cloyster
Level 53
Slowbro
Level 54
Jynx
Level 56
Lapras
Level 56

Elitarna 4 - Bruno

Najsłabszy z całego Elite Four. Potrzebujesz dwóch pokemonów: Wodnego i Psychicznego. Najpierw, przeciwko Onixowi użyj wodego pokemona - Poliwhrath, Gyarados czy Blastoise będzie dobry. Jeden Hydro Pump i po sprawie. Później, przeciwko Hitmonlee i Hitmonchanowi użyj psychicznego pokemona, znającego ataki Psychic, Psybeam. Potem znów musisz zmierzyć się z Onixem, więc wyciągnij Wodnego i Hydro Pumpem w Onixa! Potem czas na Machampa - tu znów przyda się psychiczny pokemon.

Bruno
Indigo Pleatau
Pokemony kamienne i walczące
Onix
Level 53
Hitmonchan
Level 55
Hitmonlee
Level 55
Onix
Level 56
Machamp
Level 58

Elitarna 4 - Agatha

Agatha używa duchów i trujących, więc Ty użyj Psychicznych! Alakazam, Mr. Mime i inne to najlepsze pokemony do tej walki. Zmiotą Gengary i Hauntera, powinny sobie poradzić z Golbatem i Arbokiem. Jeśli nie masz psychicznego, użyj Articuno! Trudno go złapać, (niektórzy w ogóle omijają Seafoam Island, gdzie się znajduje) ale jest tego wart! Acha, uważaj na ataki Confusion i Glare, jeśli Agatha oszołomi twojego poka, lepiej go zmień, lub użyj Full Heala.

Agatha
Indigo Pleatau
Pokemony duchy i trujace
Gengar
Level 56
Golbat
Level 56
Haunter
Level 55
Arbok
Level 58
Gengar
Level 60

Elitarna 4 - Lance

To będzie naprawdę trudna walka! Najpierw Lance wystawi Gyaradosa, jeśli masz pokemona elektrycznego, użyj go! Ale jeszcze lepszy będzie lodowy pokemon - Articuno świetnie się nada. Użyj Blizzarda, a powinieneś szybko pokonać Gyaradosa. Jeśli się nie pospieszysz, zostaniesz uderzony Hyper Beam'em, a to boli... Potem Lance wystawi Dragonaira, który jest łatwiejszy do pokonania. Używaj Hyper Beama, Blizzarda, Slasha, Explosion, twój wybór. Potem przyjdzie czas na Aerodactyla, powal go wodą. Wtedy Lance wyprowadzi następnego, silniejszego Dragonaira. Pokonaj go tak samo jak poprzedniego. Aż wreszcie... Dragonite! Silny, wielki, na wysokim levelu. W dodatku lubi robić użytek z Hyper Beama. Pokonasz go jednak, jeśli użyjesz Blizzarda lub Hyper Beama. Od biedy może też być Mirror Move (jeśli to Dragonite zaatakował pierwszy). No i wreszcie pokonałeś Lanca! A więc jesteś Mistrzem! Zaraz, zaraz, napewno...?
Lance
Indigo Pleatau
Pokemony smoki
Gyarados
Level 58
Dragonair
Level 56
Dragonair
Level 56
Aerodactyl
Level 60
Dragonite
Level 62

Walka o mistrzostwo z rywalem!

Przyszedł czas na najtrudniejszą walkę całej gry. Rywal ma pokemony zdolne pokonać prawie każdy typ... Na początku wystaw do walki pokemona elektrycznego, Gary wybierze Pidgeota. Użyj Thundera lub Thunderbolta, powinieneś pokonać go w jednej - dwóch turach. Następnym pokemonem będzie Alakazam, on już jest trudniejszy do pokonania. Jeśli masz w swojej drużynie robaka, użyj go właśnie teraz. Jeśli nie, po prostu użyj najsilniejszego ze swoich pokemonów. Alakazam właściwie nie ma wspaniałych ataków, ale często używa Recover - ataku, który przywraca mu stracone HP. Dlatego postaraj się zabić go w ciągu jednej tury, używając Fire Blasta, Hydropump itp. Jeśli uda ci się pokonać Alakazama, Gary wystawi Rhydona. Pokonasz go bardzo szybko, jeśli użyjesz Hydro Pump, lub innego wodnego ataku. Uważaj tylko na Horn Drill, atak Rhydona który od razu zabija pokemona. Rhydon używa go jednak bardzo rzadko, a w razie czego masz Max Revive. Teraz kolejne trzy pokemony będą inne, w zależności od tego, którego wybrał na samym początku gry.

Jeśli wybrał Charmandera teraz wystawi Exeggutora. Ty wybierz ognistego pokemona, użyj Fire Blast, Flamethrower lub Fire Spin i po sprawie. Kolejnym pokemonem rywala będzie Gyarados. Skoro juz raz udało Ci się go pokonać, walcząc z Lancem, teraz też nie powinno być problemów. Użyj lodowego Blizzarda, ewentualnie Hyper Beama lub Solar Beama. Ostanią przeszkodą na drodze do mistrzostwa będzie Charizard. Pokonasz go z łatwością, jeśli użyjesz Wody, na którą Charizard jest bardzo wrażliwy. Powinien wystarczyć jeden Hydro Pump, no w ostateczności dwa.

Jeśli natomiast wybrał Squirtle to po Rhydonie wystawi Arcanine'a. Zmieć go wodnym atakiem. Potem przyjdzie czas na Exeggutora. Tu też nie będziesz mieć wiekszych problemów. Wystaw Charizarda (musisz go mieć, skoro Gary zaczął grę Squirtlem) i użyj Fire Spina, lub innego ognistego ataku. Gdy Exeggutor padnie, Gary wybierze swego ostatniego pokemona, czyli Blastoisa. Pokonaj go elektrycznością - Thunder i Thunderbolt będą najlepsze! Jeśli nie masz pokemona elektrycznego, użyj roślinnego i powal Blastoise Solar Beamem.

Wreszcie, jeśli wybrał Bulbasaura to wystawi Gyaradosa. Zmieć go Blizzardem, a jeśli nie masz, to innym, silnym atakiem (może być elektryczny Thunder). Potem Gary wyciągnie Arcanina, który nie będzie problemem dla twojego Blastoise. Jeden, dwa Hydro Pumpy i po sprawie. Ostatnią nadzieją Garego będzie Venusaur. Ty wystaw więc ognistego pokemona i zabij go bezlitośnie Fire Blastami i Flamethrowami. I oto stałeś się MISTRZEM POKEMON! Gratulacje!
Rywal
Indigo Pleatau
Pokemony mieszane
Jeśli wybrałeś Squirtle
Pidgeot
Level 61
Alakazam
Level 59
Rhydon
Level 31
Arcanine
Level 63
Gyarados
Level 61
Venusaur
Level 65


Rywal
Indigo Pleatau
Pokemony mieszane
Jeśli wybrałeś Bulbasaura
Pidgeot
Level 61
Alakazam
Level 59
Rhydon
Level 31
Gyarados
Level 63
Exeggutor
Level 61
Charizard
Level 65


Rywal
Indigo Pleatau
Pokemony mieszane
Jeśli wybrałeś Charmandera
Pidgeot
Level 61
Alakazam
Level 59
Rhydon
Level 31
Exeggutor
Level 63
Arcanine
Level 61
Blastoise
Level 65

~lizard, RaikPokémon Red/Blue