Facebook
Reklama Let's GO Pikachu i Eevee

pokemon
W każdym anime, nie tylko traktującym o Kieszonkowych Potworach, najważniejsi są zawsze bohaterowie. W tym dziale będziecie mogli dowiedzieć się czegoś więcej na temat postaci występujących w Pokémonie, poznać ich wady i zalety, a także otrzymać informacje na temat Poków jakie posiadają.

Bohaterowie - Brock

Brockpokemon
  • Japońskie imię: Takeshi
  • Rodzinne miasto: Marmoria (Kanto)
  • Profesja: Hodowca; Lider
  • Polski aktor: Marek Włodarczyk (sezony 1-6, 11, filmy);
  • Japoński aktor: Yuji Ueda
  • Angielski aktor: Eric Stuart (4Kids); Bill Rogers (PUSA)
  • Debiut: Showdown in Pewter City

Charakterystyka postaci

Brock to jeden z najlepszych przyjaciół głównego bohatera - Asha Ketchuma. Podróżuje on z nim przez niemal wszystkie regiony, zawsze służąc dobrą radą. Poznajemy go, gdy mając (szacunkowo) piętnaście lat, pełni rolę Lidera w Marmorii. Jego Kamienne Pokemony stanowią nie lada wyzwanie dla Asha i dopiero dzięki pomocy tajemniczego mężczyzny, jest on w stanie pokonać Brocka. Poza tym zajęciem, chłopak ten zajmuje się domem oraz ośmiorgiem swojego rodzeństwa, ponieważ jego rodzice odeszli z różnych przyczyn, zostawiając ich samych sobie. Gdy jego ojciec - Flint, powraca w końcu i decyduje się przejąć jego obowiązki, Brock wyrusza w podróż z Ashem i Misty. Wtedy też może on zająć się tym, co go naprawdę interesuje, czyli hodowlą Pokemonów. Wyznaje on przy okazji, że pozycję Lidera objął on raczej czując się odpowiedzialnym za kontynuowanie rodzinnych tradycji niż z czystej przyjemności. Gdy Ketchum udaje się, aby odebrać tajemniczy Pokeball od Profesor Ivy, Brock postanawia zostać wraz z nią na Wyspie Valencia. Kiedy Ash wraca do Alabastii, zastaje on tam swojego przyjaciela. Jak się okazało, znalazła go nieprzytomnego przy drodze Delia, która pomogła mu dojść do siebie i pozwoliła zostać w swoim domu. Wtedy to zrodziła się między ex-Liderem a jej Mr.Mimem rywalizacja o względy pani Ketchum. Po tym incydencie zajmuje on swoje należne miejsce obok Asha, wyruszając z nim w podróż po Johto. Po ukończeniu Srebrnej Konferencji, wraca on na chwilę do domu, by zastać tam swoją matkę - Lolę. Wtedy to oddaje on też oficjalnie funkcję Lidera swojemu młodszemu bratu - Forrestowi. Brock wędruje też z Ketchumem po Hoenn oraz Kanto (gdy ten próbuje zdobyć Battle Frontier). Obecnie towarzyszy on mu też w przemierzaniu Sinnoh.

Brock przez wielu uznawany jest za najdojrzalszego z przyjaciół Asha, o czym świadczy nie tylko jego wiek. Pełni on swoistą rolę opiekuna i mentora dla swoich młodszych towarzyszy podróży, szykuje on również posiłki dla ludzi oraz Pokemonów. W pewnym sensie pomaga mu to rozwijać jego umiejętności jako hodowcy, w związku z czym czyni on to bez większych oporów. Jak istotna jest jego rola pod tym względem w zespole, przekonujemy się kilkakrotnie, gdy z różnych powodów (np. choroby), Brock nie może pełnić swoich obowiązków. W czasie wędrówki odpowiada on też za nawigację, nosząc przy sobie przewodnik po regionie, w którym obecnie nasi bohaterowie się znajdują. Nie można mu przypisać zbyt wielu wad, poza jednym malutkim mankamentem - posiada on olbrzymią słabość względem samotnych kobiet, zwłaszcza Siostry Joy i Oficer Jenny. Bardzo rzadko udaje mu się zainteresować swoją osobą spotkaną dziewczynę, choć w kilku wypadkach to on był personą, która zawróciła danej przedstawicielce płci pięknej w głowie (m.in. Holly i Lucy). Zwykle jednak w jego pobliżu znajduje się ktoś, kto szybko doprowadza go do porządku - Misty i Max ciągnęli go za ucho, obecnie Croagunk używa swojego Trującego Dziabnięcia. Brock, jako hodowca, bierze udział w kilku Konkursach Piękności oraz Pokazach. Przy różnych okazjach, uczestniczy on również w nieoficjalnych turniejach lub zabawach, jednak bez większych sukcesów.

Brock, jako Lider, używał głównie Kamiennych Pokemonów. Gdy jednak opuścił swoją posadę w Marmorii, w jego składzie szybko pojawiły się nowe Poki, posiadające odmienne typy (Zubat). Z czasem jego drużyna nabierał kompletnych warjacji, a on sam mógł poszczycić się nawet Stworkami, posiadającymi przewagę nad Kamieniem, czyli Ludicolo i Marshtompem. Brock stał się bowiem hodowcą, a ten nie ma prawa, jak sam twierdzi, wybrzydzać nad naturą czy wyglądem Pokemona. Dobry Breeder potrafi zająć się każdym Kieszonkowym Potworem. Wszyscy, którzy znają się chociaż odrobinę na zdrowiu i wyglądzie Pokemonów, stwierdzają, że Brock jest świetny w tym co robi. Świadczyć może o tym wygrana Vulpixa w Konkursie Piękności. Jeżeli chodzi o jego stosunek do ludzi, w tym do przyjaciół, został on już nieco scharakteryzowany powyżej.

Brock, podobnie jak Ash, zmieniał swój strój dwa razy. Przez pierwsze pięć sezonów nosił on brązowe spodnie, pomarańczowy podkoszulek i zielony bezrękawnik, w którym można było zauważyć sporą ilość kieszeni. Miał on też ze sobą sporych rozmiarów plecak, w którym nosił, oprócz naczyń do gotowania i prowiantu, także książki, a nawet stolik campingowy. Przed wyprawą do Hoenn, prawdopodobnie za sprawą Loli, założył on na siebie szare spodnie i zielony podkoszulek, a także brązową koszulę z krótkim rękawkiem z pomarańczowym kołnierzykiem. Po raz ostatni przebiera się on tuż po ukończeniu wędrówki po Battle Frontierze. Wtedy też zakłada on na siebie beżowe bojówki, jasno zielone polo oraz pomarańczowo-brązową kamizelkę. Z jego ubrania znikają jednak liczne kieszenie, co odbija się jednak na rozmiarach jego plecaka.


Pokemony, które ma przy sobie:Happiny
Happiny

Po wygraniu zawodów na Przebrania dla Pokemonów, Brock otrzymuje w nagrodę jajko, z którego wykluwa się Happiny. Jako dziecko, jest ona bardzo przyjacielsko nastawiona i niemal od razu przyzwyczaja się do swojego trenera. Dysponuje ona przy tym nienaturalną siłą, której pozazdrościć mógłby jej nie jeden dorosły Pokemon.

Wykluł z wygranego jajka w odcinku: One Big Happiny Family!

Sudowoodo
Sudowoodo

Bonsly ewoluuje w Sudowoodo będąc zazdrosnym Staravii Asha. Gdy więc ten Pokemon uczy się techniki Mimiki, w krótkim czasie przybiera swoją dorosłą formę. Wraz z przemianą zmienia się jego osobowość. Sudowoodo nie jest już taką beksą i bardzo często zamiast polegać na Brocku, stara się go wyręczyć w jego zajęciach. Zaprzyjaźnił się on także z Happiny, którą się opiekuje.

Ewoluuje z Bonsly'ego w odcinku: Leave It To Brocko!

Croagunk
Croagunk

Croagunk przyłącza się do drużyny Brocka, gdy ten proponuje mu wspólne podróżowanie. Wbrew wszelkim pozorom, łączy ich niezwykła więź, która zaskakuje nawet Brocka. Croagunk potrafi doskonale walczyć, choć przeważnie woli pozostawać z dala od zamieszania i zgiełku. Gdy jego trener próbuje flirtować ze spotkanymi dziewczynami, ta Poke-Ropucha przywraca go do porządku stosując Trujące Dźgnięcie.

Złapał w odcinku: Gymbaliar!

Pokemony, które zostawił‚ u Profesora Oaka lub trenuja gdzie indziejMarshtomp
Marshtomp


Ten Wodny Stworek, po ewolucji, zyskuje kilka cech osobowości Brocka. Jedną z nich jest skłonność do zakochiwania się w napotkanych w podróży Pokemonach. Po przemianie może on korzystać z techniki Strzału Błotem. Brock używa go jednak nie tylko w pojedynkach, ale także w czasie, gdy potrzebuje kogoś lub coś odnaleźć. Przed podróżą do Sinnoh, Marshtomp zostaje zostawiony w Marmorii.

Ewoluuje z Mudkipa w odcinku: A Chip Off the Old Brock

Forretress
Forretress


Po ewolucji w Forretressa, Pokemon ten staje się znacznie bardziej przyjaźnie nastawiony w stosunku do swojego trenera. Nie zdarza mu się także eksplodować bez przyczyny, gdy tylko zostanie wzięty na ręce. Jako jedyny Stworek, zostaje on zabrany przez Brocka do Hoenn. Zanim jednak nasz bohater wyrusza do Sinnoh, zostawia Forretressa ze swoim bratem w Marmorii.

Ewoluuje z Pineco w odcinku: Entei at Your Own Risk

Ludicolo
Ludicolo


Ewoluując w Ludicolo, osobowość tego Pokemona uległa drastycznej zmianie. Stał się on niezwykle żywym i radosnym Stworkiem, który niewiele robił sobie z drobnych komplikacji, jakie pojawiły się na jego drodze. Nauczył się on także ataku Nasionowym Pociskiem. Ponieważ Ludicolo zaskarbił sobie przyjaźń wśród rodzeństwa Brocka, ten postanawia zostawić go w Marmorii przed powtórną podróżą po Kanto.

Ewoluuje z Lombre w odcinku: Once in a Mawile

Steelix
Steelix


Gdy Brock odwiedza stadion w Marmorii w czasie powtórnej podróży po Kanto okazuje się, że jego Onix ewoluował pod opieką Forresta. Zyskując dodatkowo typ Stalowy, Steelix jest w stanie nie tylko wyprowadzić szereg silnych ciosów, ale także potrafi on przetrzymać większość natarć przeciwników. Potrafi on także używać ataku Smoczym Oddechem. Steelix wciąż pozostaje w Marmorii.

Ewoluuje z Onixa przed odcinkiem: Grating Spaces!

Crobat
Crobat


Osiągając najwyższe stadium ewolucji, Crobat jest dowodem na to, jak świetnym hodowcą jest Brock. Pokemon ten dysponuje zawrotną szybkością i zestawem silnych ataków, które nie raz przydały się byłemu Liderowi w walce. Obecnie Crobat znajduje się pod opieką Forresta w Marmorii, gdzie jego trener zostawił go przed podróżą do Hoenn.

Ewoluuje z Zubata w odcinku: Control Freak!

Geodude
Geodude


Geodude był prawdopodobnie pierwszym złapanym przez Brocka Pokemonem. Używany był on zwykle w sytuacjach, kiedy Onix mógłby mieć problemy ze sprawną walką - to jest, w ciasnych pomieszczeniach. Choć nie widzimy go zbyt często, jest on jednym z ważniejszych Poków dla Lidera z Marmorii. Przed podróżą do Hoenn, Brock zostawia go ze swoim bratem, Forrestem, w Marmorii.

Złapał przed odcinkiem: Showdown in Pewter City

Pokemony, które ewoluowały, wypuścił‚ je lub wymienił
Bonsly
Bonsly


Bonsly to Pokemon dziecko, które Brock postanawia wziąć pod swoje skrzydła jako hodowca. Ten Kamienny Stworek lubi ściągać na siebie uwagę, używając techniki Fałszywych Łez. Choć wygląda niepozornie i w zasadzie woli unikać pojedynków. Brock używa go w jednym Pokazie. Kiedy widzi ewolucję Starly'ego Asha i uczy się ataku Mimiki, Bosnly także przechodzi przemianę.

Złapał w odcinku: From Cradle to Save
Ewoluuje w Sudowoodo w odcinku: Leave It To Brocko!

Onix
Onix


Onix to pierwszy Pokemon Brocka, którego otrzymał na swoje dziesiąte urodziny od swojego ojca. Od tamtej pory przez większość czasu jest on zawsze przy swoim trenerze, stanowiąc jeden z najsilniejszych aspektów jego zespołu. Przed podróżą do Hoenn Brock zostawia Onixa pod opieką Forresta, co pozwala przeprowadzić jego ewolucję w Steelixa.

Dostał jako startera przed odcinkiem: Showdown in Pewter City
Ewoluuje w Steelixa przed odcinkiem: Grating Spaces!

Mudkip
Mudkip


Ten Wodny Pokemon postanawia przyłączyć się do drużyny Brocka, gdy zauważa jak ten potrafi zajmować się innymi Pokemonami. Od tamtej pory, poza funkcją żywego radaru, Mudkip często bierze udział w pojedynkach. Zwykle jest on spokojny i pełni funkcję rozjemcy w sporach między innymi Stworkami. W czasie sparingu z Grovyle Asha ewoluuje.

Złapał w odcinku: A Mudkip Mission
Ewoluuje w Marshtompa w odcinku: A Chip Off the Old Brock

Lombre
Lombre


Przypadkowa ewolucja w Lombre wpływa dodatkowo na osobowość tego Pokemona. Pomimo że wciąż wydaje się on być apatyczny i nieobecny, słysząc muzykę, daje się on jej ponieść bez większych oporów. Potrafi on także używać silniejszych ataków z większą precyzją. Ewoluuje w Ludicolo, znajdując w plecaku Samanthy Wodny Kamień.

Ewoluuje z Lotada w odcinku: Take the Lombre Home!
Ewoluuje w Ludicolo w odcinku: Once in a Mawile

Lotad
Lotad


Lotad to nieobecny i apatyczny Pokemon, któremu zdarza się bez powodu kompletnie wyłączyć na świat wewnętrzny, po chwili reagując nazbyt gwałtownie. Brock postanawia przyłączyć go do drużyny i pomóc mu w opanowaniu ataków, z którymi miał problemy. Od tamtej pory Stworek ten zyskuje coraz więcej doświadczenia i w końcu ewoluuje, przypadkowo wpadając do studni.

Złapał w odcinku: The Lotad Lowdown
Ewoluuje w Lotada w odcinku: Take the Lombre Home!

Pineco
Pineco


Brock łapie Pineco przy użyciu swojego Szybkiego Balla, gdy ten o mały włos nie zostaje schwytany przez Zespół R. Od tamtej pory stara się on zdobyć zaufanie tego Pokemona, który przy każdej okazji eksploduje, prawdopodobnie okazując swoje uczucie. Pineco ewoluuje, próbując powstrzymać Zespół R przed schwytaniem gromadki dzikich Pokemonów.

Złapał w odcinku: Going Apricorn!
Ewoluuje w Forretressa w odcinku: Entei at Your Own Risk

Golbat
Golbat


Po przemianie z Zubata, Pokemon ten stał się tak silny, że z łatwością mógł stawić czoła Zespołowi R. Jego ultra dźwięki były tak mocne, że wywoływały zakłócenia w sprzęcie komputerowym. Golbat wykazywał też szczególne przywiązanie do Brocka i nie odstępował go na krok, nawet gdy ten był chory. W czasie kolejnego starcia z Rocketowcami osiąga on swoje najwyższe stadium.

Ewoluuje z Zubata w odcinku: Hassle in the Castle
Ewoluuje w Crobata w odcinku: Control Freak!

Vulpix
Vulpix


Ten dystyngowany Pokemon należy do Suzie - stylistki, która pozwala mu wyruszyć w drogę z Brockiem, aby rozwijał się jeszcze bardziej. Vulpix, choć wydaje się posiadać bardzo duży dystans, znajdując się w towarzystwie innych Pokemonów, lubi on od czasu do czasu się pobawić. W większości przypadków używany przez Brocka jako sparing-partner dla Pikachu. W końcu Vulpix wraca do swojej prawowitej właścicielki.

Dostaje od Suzie w odcinki: Pokémon Fashion Flash
Oddaje Suzie w odcinku: Beauty and the Breeder

Zubat
Zubat


Brock łapie Zubata przy wejściu do Góry Księżycowej, od tego czasu czyniąc go ważnym członkiem swojego zespołu. Choć początkowo nie odgrywa on znacznej roli, z czasem pojawia się coraz częściej, pełniąc głównie rolę zwiadowcy. W końcu udaje się mu ewoluować, podnosząc swoją rangę w szeregach Pokemonów Brocka.

Złapał w odcinku: Clefairy and the Moon Stone
Ewoluuje w Golbata w odcinku: Hassle in the Castle

Pokemony, które posiadał tymczasowo lub nieoficjalnie
Feraligatr
Feraligatr


Brock wylosowuje Feraligatra spośród wielu Pokemonów na czas Poke-Triathlonu. Ten Wodny Stworek pomaga naszemu bohaterowi w pokonaniu etapu opierającego się na pływaniu. Jak na Pokemona o sporych rozmiarach i masie, potrafił konkurować z takimi pływakami jak Sharpedo czy Lapras.

Pożycza na czas trwania Triathlonu Pokemon w odcinku: One Team, Two Team, Red Team, Blue Team!

Onix
Onix


Pokemon ten zostaje wypożyczony Brockowi spośród zbiorów Letniej Akademii, na czas trwania Poke-Triathlonu. Pomimo swoich gigantycznych rozmiarów, jest on w stanie konkurować pod względem szybkości z Dodrio czy Ariadosem.

Pożycza na czas trwania Triathlonu Pokemon w odcinku: One Team, Two Team, Red Team, Blue Team!

Magnemite
Magnemite


Brock wylosowuje tego Pokemona pośród Stworków, przygotowanych dla uczniów w pierwszym dniu trwania Letniej Akademii Pokemon. Jego zadaniem jest zaprzyjaźnienie się z Magnemitem i użycie go do późniejszych pojedynków. Będąc Hodowcą i posiadając kiedyś Stalowego Pokemona, Brock doskonale wie jak sobie radzić z tym Elektrycznym Stworkiem.

Pożyczony w celach naukowych w odcinku: Camping It Up!


~pokemon_sensei