Facebook Twitter
Kalendarium

Gry Sword i Shield
Polska premiera: 15.11.2019 (za WYDANO! dni)

Sword i Shield promo

Pokémon Super Mystery Dungeon to gra będąca ukoronowaniem serii Pokémon Mystery Dungeon, w której można znaleźć aż 720 gatunków Pokémonów z sześciu generacji. Po raz kolejny przemierzamy losowe lochy pełne prawie nieskończonej ilości wyzwań oraz staramy się uratować świat, tym razem walcząc u boku najbardziej znanych stworków legendarnych i mitycznych.

Pokémon Super Mystery Dungeon

Pudełko
Pokémon Super MD
Pokémon Super Mystery Dungeon (pełna angielska nazwa)
ポケモン超不思議のダンジョン (japońska nazwa)
platforma:Nintendo 3DS
gatunek:RPG, strategia turowa
premiera: 17 września 2015 (Japonia) 20 listopada 2015 (USA)
19 lutego 2016 (Europa, w tym Polska)
twórca:Chunsoft
wydawca:Nintendo/The Pokémon Company

Opis

Logo gry

Pokémon Super Mystery Dungeon to gra będąca ukoronowaniem serii Pokémon Mystery Dungeon, w której można znaleźć aż 720 gatunków Pokémonów z sześciu generacji. Po raz kolejny przemierzamy losowe lochy pełne prawie nieskończonej ilości wyzwań oraz staramy się uratować świat, tym razem walcząc u boku najbardziej znanych stworków legendarnych i mitycznych.

Przygoda rozpoczyna się w momencie Twojego przebudzenia się i odkrycia, że od teraz jesteś Pokémonem. Po odpowiedzi na serię pytań na początku gry stajesz się jednym z 20 popularnych stworków, takich jak Pikachu czy Riolu, a następnie wyruszasz w podróż ze swoim Pokémonem partnerem, aby odkryć co zamienia legendarne Pokémony w kamień i powstrzymać źródło tej tajemniczej siły. W tym celu będziesz musiał przemierzyć cały świat pomagając innym podczas misji, zbadać wiele nieustannie się zmieniających Tajemniczych Lochów (Mystery Dungeons), unikać zastawionych pułapek i pokonać wielu silnych przeciwników. Walki w grze są oparte na systemie turowym. W czasie ich trwania będziesz miał do swojej dyspozycji podstawowe ataki, charakterystyczne dla Pokémonów ruchy oraz szeroki wachlarz przedmiotów.

Nasza drużyna w lesie

Kluczem do pomyślnego przejścia przez wszystkie Tajemnicze Lochy jest zaprzyjaźnianie się z Pokémonami. Każdy stworek ma konkretne wymagania, takie jak ukończenie wyznaczonych przez niego misji, które trzeba spełnić, żeby dołączył do Twojej drużyny. Posiadanie zrównoważonej drużyny Pokémonów to podstawa, jeśli chce się wygrać jak najwięcej bitew. W grze pojawia się aż 720 gatunków Kieszonkowych Stworków, co oznacza, że gracze mogą poznać wielu nowych przyjaciół i wypróbować olbrzymią liczbę kombinacji drużyn. Podczas tej niezwykłej przygody żaden loch nigdy nie będzie wyglądał tak samo, jak poprzednio, dzięki czemu każda misja będzie wyzwaniem dla Ciebie i Twoich nowo poznanych pokémonowych przyjaciół.

Nowością w tej grze jest wprowadzenie Kuli Połączeń (Connection Orb) – wielkiej mapy przypominającej galaktykę, która łączy gracza z innymi Pokémonami oraz umożliwia branie na siebie nowych misji. Dzięki Kuli Połączeń można podejmować ich więcej, a łączenie i zaprzyjaźnianie się z nowymi stworkami jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Pokémony z którymi się zaprzyjaźnisz mogą razem z Tobą przemierzać kolejne lochy, a Wasze spektakularne ataki łączone będą decydować o zwycięstwach w wielu bitwach.

Recenzja

W grze można znaleźć wiele ładnych trójwymiarowych modeli Pokémonów i dwuwymiarowe rysunki w stylu anime świetnie ukazujące ich emocje. Muzyka jak zwykle zachwyca i zachęca do jak najczęstszego grania z włączonym dźwiękiem.

Fabuła gry jest charakterystyczną dla serii mieszanką poważej historii z uproszczonymi wątkami komediowymi. Zwroty akcji zaskakują, a przedstawiona historia mocno zaciekawia. Celem bohaterów gry jest odnalezienie źródła incydentów polegających na zamienianiu w kamień legendarnych stworków. Kto za tym wszystkim stoi? Co takiego zrobił mityczny Mew? Pytań jest wiele, a odpowiedzi na nie najlepiej poznać przechodząc cały główny wątek fabularny - nie zawodzą!

Podobnie jak poprzednie odsłony serii jest niezwykle wciągająca, w czym pomaga łatwiejsze niż kiedykolwiek rekrutowanie Pokémonów - nie musimy już bez końca pokonywać stworków tego samego gatunku, wystarczy, m.in. pomóc im w misjach, porozmawiać z nimi, pokonać je w bitwach itp. Niestety w związku z tym mamy możliwość zrekrutowania tylko jednego stworka z każdego gatunku, co trochę nas ogranicza w tworzeniu wymarzonego zespołu.

Pokémon Super Mystery Dungeon nie zawodzi - to wspaniałe ukoronowanie serii Pokémon Mystery Dungeon. Gra powinna zadowolić nie tylko fanów tej serii, ale też wszystkich miłośników Pokémonów i wielu innych graczy.

Muzyka: 10/10
Grafika: 9/10
Fabuła: 9/10
Rozgrywka: 9/10
Ocena ogólna: 9,25/10

~Daru