Facebook Twitter
Kalendarium

Gry Sword i Shield
Polska premiera: 15.11.2019 (za WYDANO! dni)

Sword i Shield promo

Poradniki - Czym grać? - Poradnik dla początkujących

Po poznaniu podstawowych zasad i podjęciu decyzji o tym, że chciałoby się rozpocząć grę w Pokemon Trading Card Game, gracz musi zmierzyć się z odwiecznym problemem - jaką talię złożyć? Ten poradnik ma za zadanie przybliżyć nieco najpopularniejsze archetypy talii i pomóc wybrać najlepszą talię na początek. Pojawi się w nim także kilka ważnych pojęć, wraz z ich prostymi definicjami.

Archetyp - ogół talii opierających się na tej samej karcie lub ich kombinacji, mniej lub bardziej różniących się od siebie. Archetypem jest np. talia na Seismitoadzie EX; kiedy ktoś mówi o złożeniu talii na nim, może mieć na myśli różne warianty; z Yveltalem EX, z Garbodorem, z Duknoirem i Dragalge etc.

Bez względu na to, jaką talię chciałoby się złożyć, warto najpierw zaopatrzyć się w staple.

Staple - (ang. staple - podstawowy) - są to uniwersalne karty, których używa się w większości talii. Najczęściej nazywamy tak Supportery dobierające karty lub najpopularniejsze Itemy.

Te karty wykorzystujemy w niemal każdej talii, a kupując je raz, będziemy mogli je wykorzystać w wielu kolejnych taliach, bez konieczności składania ich od nowa:

Professor Juniper lub Professor Sycamore - karta o prostym działaniu; zrzucamy rękę, żeby dobrać nowe, 7 kart. W niemal każdej rozpisce talii (deckliście) znajdziecie cztery sztuki tej karty. UWAGA - nie można grać obu tych kart w jednej talii; trzeba zdecydować się na Juniper, lub Sycamory. (ok. 2-3zł/szt.)

N - świetny Supporter, który umożliwia nam zmianę kart na ręce bez konieczności wyrzucania ich na discard. Mówi się, że N wygrywa gry; warto zachować go na późniejszą część rozgrywki, by zredukować liczbę kart na ręce przeciwnika. Podobnie jak Professor Juniper/Sycamore, zwykle używa się ich czterech. (ok. 10/szt.)

Skyla - Supporter umożliwiający nam wyszukanie z talii dowolnego Trainera - Itema, Supportera, lub Stadium. Często grana karta, zwykle używa się od dwóch do czterech sztuk. (ok. 6-8zł/szt.) Colress - kolejny Supporter. Nie używa się go w taliach grających małą liczbę Basic Pokemonów. Zwykle korzysta się z dwóch do trzech Colressów. (ok. 4-6zł/szt.)

Shauna - rzadziej używany Supporter, jednak dużo łatwiej dostępny i będący dobrą alternatywą. (ok. 2zł/szt.)

VS Seeker - doczekał się przedruku w najnowszym dodatku, XY: Phantom Forces. Umożliwia umieszczenie Supportera z discardu na rękę, zwykle grany w ilości nie większej niż 2. (ok. 2-3zł/szt.)

Ultra Ball - świetny Item, najprostszy sposób na wyszukanie w talii dowolnego Pokemona. Szczególnie przydatny w taliach, w których w jakiś sposób wykorzystuje się zdiscardowane karty (Joltik, Bronzong). (ok. 2zł/szt.)

Switch - tania i łatwo dostępna karta, która znajduje swoje miejsce w niemal każdym decku. (ok. 1-2zł/szt.)

Escape Rope - stosowany naprzemiennie ze Switchem, nieco bardziej sytuacyjny. (ok. 2zł/szt.)

Muscle Band - najpopularniejszy i bardzo przydatny Pokemon Tool, zwiększający obrażenia naszych Pokemonów o 20. (ok. 10zł/szt.)

Bicycle - Item umożliwiające szybkie "przekopywanie" się przez deck, wyszukując przydatne karty. Używane w taliach opartych na szybkim ataku i takich, w których starczy na niego miejsca. (ok. 5-10zł/szt.)

Lysandre - dobry supporter umożliwiający zmianę Active Pokemona przeciwnika na takiego przez nas wybranego. (ok. 3zł/szt.)

Startling Megaphone - przydatny item w niemal każdej talii, najczęściej używany do pozbycia się toola spod wrogiego Garbodora LTR. (ok. 1-2zł/szt.)

Innymi, mniej uniwersalnymi staplami są chociażby Hypnotoxic Laser, czy Professor's Letter.

UWAGA - ceny podane w artykule są zmienne, a moimi źródłami były strony trollandtoad.com i ebay.com. Gracze mogą wyceniać karty indywidualnie, nie sugerując się nimi, a ceny na rynku singlowym (pojedynczymi kartami) mogą zmienić się z dnia na dzień. Niektóre ceny mogą przerażać, ale pamiętajcie - w Polsce większość kart kupicie znacznie taniej, a kupując je hurtowo możecie załapać się na jakąś zniżkę. Podczas składania talii możecie obniżyć jej koszt, zastępując niektóre karty, szukając alternatywnych rozwiązań, lub zdobywać karty stopniowo. Polecam poradzenie się bardziej doświadczonych graczy przy podejmowaniu ważnych decyzji!

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę podczas budowy talii jest format. Jest to zakres dodatków, z których kart można składać talię do gry na turniejach. Ulega on zmianie, czyli rotacji co roku, po Mistrzostwach Świata, we wrześniu. Zazwyczaj po prostu kilka najstarszych dodatków przestaje być legalne. Obecnym oficjalnym formatem (Standard) jest BC-on, czyli dozwolone są karty od dodatku BW: Boundaries Crossed do najnowszego, w tej chwili XY: Phantom Forces.

W skład formatu Standard wchodzą następujące dodatki (w kolejności od najstarszego do najnowszego):

 • BW: Boundaries Crossed (BCR)
 • BW: Plasma Storm (PLS)
 • BW: Plasma Freeze (PLF)
 • BW: Plasma Blast (PLB)
 • BW: Legendary Treasures (LTR)
 • XY (XY)
 • XY: Flashfire (FLF)
 • XY: Furious Fist (FFI)
 • XY: Phantom Forces (PHF)
 • McDonald's Collection 2014
 • XY: Kalos Starter Set
 • XY: Trainer Kit
 • Karty Promo: BW51+ oraz XY01+

Formatem alternatywnym (Expanded) jest BW-on, czyli do edycji Black and White do najnowszej. Jest on używany zwykle w fazie finałowej większych, dwudniowych turniejów. W Polsce rzadko decydujemy się na grę w nim.

W skład formatu Expanded wchodzą wszystkie dodatki z formatu Standard plus:

 • Black & White (BLW) (BW1)
 • BW: Emerging Powers (EPO) (BW2)
 • BW: Noble Victories (NVI) (BW3)
 • BW: Next Destinies (NXD) (BW4)
 • BW: Dark Explorers (DEX) (BW5)
 • BW: Dragons Exalted (DRX) (BW6)
 • BW: Trainer Kit
 • BW: Dragon Vault (DRV)
 • McDonald's Collection 2011 i 2012
 • Karty Promo: BW01+

Możemy się spodziewać, że następnym formatem będzie XY-on, ale do tego czasu mamy jeszcze osiem miesięcy gry w BC-on! Mimo wszystko bardziej opłaca się kupować już Professor Sycamory, niż Junipery, a jeśli chce się złożyć dobrą, grywalną talię - to lepiej sięgnąć po Yveltal/Seismitoad, niż chociażby Virizion/Genesect.

Poniżej znajdziecie listę talii - ich archetypów, przykładowe rozpiski i przybliżoną cenę. Niektóre z nich są bardziej competitive, czyli takie, z którymi śmiało można pojechać na większy turniej. Inne klasyfikujemy do nieco niższych tierów; wciąż są one często grywane, ale oglądając wyniki turniejów najczęściej będą one zdominowane przez te popularniejsze archetypy. Są również fun decki, czyli tanie talie, którymi gra się zabawnie, ale niekoniecznie są stworzone do wygrywania. Nie zmienia to faktu, że mogą zagrozić nawet najlepszym taliom!

 1. Donphan/Walls
 2. Yveltal EX/Seismitoad EX/Garbodor
 3. Virizion EX/Genesect EX
 4. Lucario EX/Landorus EX
 5. Bronzong
 6. (Quad) Seismitoad EX
 7. Aromatisse/Mega Kanganskhan EX/Techs
 8. Mega Manectric EX
 9. Plasma
 10. (Quad) Pyroar; Speed Charizard EX/Reshiram
 11. Gengar EX/Walls
 12. Night March
 13. Fun Decki i talie, których czasy minęły
 14. Rogue Decki

Decklisty zostały ułożone na podstawie tych najczęściej pojawiających się w Internecie i stanowią ogólny zarys tego, jak zwykle wygląda talia danego typu.

1. Donphan/Walls

Jeśli możemy powiedzieć, że jakaś karta dostała naprawdę dużego boosta, to będzie to Donphan PLS. Gdy wyszedł w BW: Plasma Storm, nie był zbyt często widziany na stołach. W końcu zadawał jedynie 40 obrażeń, z możliwością zamiany na Pokemona z Bencha, a drugi atak nie sposób było naładować.

W trzeciej edycji XY wyszło jednak sporo ciekawych kart, znacznie pomagającym Pokemonom typu Fighting. Są to między innymi Strong Energy, czy Fighting Stadium. Dodajmy do tego Muscle banda i z 40 łatwo możemy zrobić 80, czy nawet 100 używając jedynie jednej energii! Mało tego; możemy również zamienić Donphana na walla, czyli ścianę - Pokemona, którego ciężej znokautować, niż inne, a którego strata nas tak nie boli. Mogą być to Sigilyph LTR, Robo Substitute, czy Kyurem LTR. Dzięki temu Donphany zyskały naprawdę dużą popularność i stały się jedną z najczęściej granych talii w formacie. Jest stosunkowo łatwa do skompletowania - nie wykorzystuje się w niej ani jednego EXa! Donphan to tylko uncommon, ale niestety - jego popularność sprawiła, że jego cena drastycznie wzrosła.

Podstawowa lista:

4x Phanpy
3-4x Donphan PLS (ok. 25-30zł/szt.)
5-8x Sigilyph LTR, Robo Substitute, Hawlucha FFI, Wobbuffet PHF, Kyurem LTR, Zekrom LTR, Reshiram LTR (ok. 3-6zł/szt.)

10-12x Supportery wyszukująco-dobierające + VS Seekery (patrz: staple) (ok. 70zł)
2x Lysandre (ok. 3zł/szt.)
3-4x Korrina (ok. 2-3zł/szt.)

4x Muscle Band+ Silver Bangle (ok. 10zł/szt.)(ok. 2zł/szt.) 2-3x Ultra Ball (ok. 2zł/szt.)
3x Float Stone (ok. 2-3zł/szt.)
1x Computer Search (ok. 50zł/szt.) lub Dowsing Machine (ok. 35-40zł/szt.)

3x Fighting Stadium (ok. 3zł/szt.)

4x Strong Energy (ok. 3zł/szt.)
2x Double Colorless Energy (ok. 2-3zł/szt.)
4x Fighting Energy

Inne propozycje: Aegislash EX, Latias EX, Snorlax PLS, Dedenne FFI, Landorus EX, Trevenant XY

Łączny koszt talii: ok. 250-300zł

2. Yveltal EX/Seismitoad EX/Garbodor LTR

Yveltal EX jest potężnym attackerem, mogącym bardzo łatwo zaatakować za sporą liczbą obrażeń przy pomocy pierwszego ataku (z użyciem Double Colorless Energy, Muscle Banda, Hypnotoxic Lasera i Virbank City Gymu), lub oszczędnie przenieść energię używając Y-Cyclone. Jeszcze potężniejszy w formacie Expanded, gdzie ma do dyspozycji Dark Patche i Sableye DEX. W Standardzie zastępuje je Yveltal XY (nazywany Baby Yveltalem; określenie Baby stosuje się, gdy w formacie jest dany Pokemon zarówno w wersji EX, jak i zwykłej), którego pierwszy atak zapewnia nam stabilny rozstaw.

Seismitoad EX jest nienawidzoną przez wszystkich kartą, która skutecznie lockuje przeciwnika, uniemożliwiając mu zagrywanie Itemów. Świetnie pasuje do tej talii, daje nam też czas na naładowanie odpowiednią ilością energii Yveltala EX. Z Muscle Bandem, Hypnotoxic Laserem i Virbank City Gymem zadaje spore ilości obrażeń. Garbodor wyłącza wszystkie ability w grze. Ta talia żadnych nie używa, więc jest to kolejna karta utrudniająca przeciwnikom realizowanie swoich strategii. Dobra odpowiedź na Pyroara FLF i talię Virizion EX/Genesect EX.

Podstawowa lista:

3x Yveltal EX (ok. 15zł/szt.)
2x Seismitoad EX (ok. 50zł/szt.)
2-3x Yveltal XY (ok. 3zł/szt.)
2x Trubbish
2x Garbodor LTR (ok. 6zł/szt.)

12-14x Supportery wyszukująco-dobierające + VS Seekery + ew. Bicycle (patrz: staple) (ok. 70zł)

4x Ultra Ball (ok. 2zł/szt.)
4x Hypnotoxic Laser (ok. 8zł/szt.)
2x Float Stone (ok. 2zł/szt.)
3x Muscle Band (ok. 10zł/szt.)
3x Hard Charm
1x Professor's Letter (ok. 2zł/szt.)
2x Energy Switch (ok. 2zł/szt.)
2x Switch, Escape Rope (ok. 2zł/szt.)
1x Computer Search (ok. 50zł/szt.) lub Dowsing Machine (ok. 35-40zł/szt.)

2x Virbank City Gym (ok. 15zł/szt.)

4x Double Colorless Energy (ok. 2-3zł/szt.) 8-9x Darkness Energy

Inne propozycje: Darkrai EX, Pokemon Center Lady, Mega Manectric EX, Max Potion, Spiritomb LTR, Jirachi EX, Dark Patch (Expanded)

Łączny koszt talii: ok. 350zł

3. Virizion EX/Genesect EX

Nazywany częściej po prostu VirGenem. Jest to bardzo potężna talia, która przeszła wiele prób. Pokazuje, jak ważną rolę odgrywa consistency, czyli płynność talii, jej prostota i karty, które ułatwiają realizację podstawowej jej strategii. Nietruno się domyślić, na czym talia polega. Chcemy doprowadzić do prostej sytuacji na stole; w drugiej turze pownniśmy dołożyć drugą energię Virizionowi i wystawić na Bench przynajmniej jednego Genesecta. Rozpocząć używanie Emerald Slasha, dodawać kolejne energie Genesectom. Virizion z Muscle bandem idealnie przygotowuje Genesectowi nokaut na EXie; mają one zwykle 170 lub 180 HP. Ważny jest również G Booster, specjalny Ace Spec dla Genesecta, pełniący rolę finishera. Ważną rolę odgrywa Ability Genesecta. Talia ta jest świetną kontrą na coraz popularniejsze Seismitoady EX.

VirGen jest talią, która zajęła dwa pierwsze miejsca na Mistrzostwach Świata 2014 w kategorii Masters.

Podstawowa lista:

3-4x Virizion EX (ok. 60zł/szt.)
3x Genesect EX (ok. 60zł/szt.)
1x Deoxys EX (ok. 15zł/szt.)

12-14x Supportery wyszukująco-dobierające + VS Seekery (patrz: staple) (ok. 70zł)
1x Shadow Triad (ok. 2zł/szt.)

3x Muscle Band (ok. 10zł/szt.)
3x Energy Switch (ok. 2zł/szt.)
3x Ultra Ball (ok. 2zł/szt.)
1x Team Plasma Ball (ok. 2zł/szt.)
3x Switch, Escape Rope (ok. 2zł/szt.)
1x Professor's Letter (ok. 2zł/szt.)
2x Enhanced Hammer (ok. 2zł/szt.)
1x G Booster (ok. 7zł/szt.)

4x Plasma Energy (ok. 2zł/szt.)
10x Grass

Inne propozycje: Jirachi EX, Mewtwo EX, Mega Manectric EX, Beartic FFI, Drifblim DRX, Dragonite EX , Jynx FFI, Mega Heracross EX, Lysandre

Łączny koszt talii: ok. 500zł

4. Lucario EX/Landorus EX

Strategia jest prosta; Lucario EX i Landorus EX są potężnymi EXami posiadającymi ataki o tanich kosztach. Dzięki temu z łatwością już od pierwszych tur można zadawać przy ich pomocy naprawdę duże obrażenia, zwiększone jak w przypadku Donphanów Strong Energy, Fighting Stadiumem i Muscle Bandem. Bardzo ważną kartą jest też Hawlucha FFI, którą często widujemy w parze z Focus Sashami.

Podstawowa lista:

2x Lucario EX (ok. 30zł/szt.)
2x Landorus EX (ok. 60zł/szt.)
2-3x Hawlucha FFI (ok. 5zł/szt.)
1-2x Landorus FFI (ok. 6zł/szt.)
2x Trubbish
2x Garbodor LTR (ok. 8zł/szt.)

10-12x Supportery wyszukująco-dobierające + VS Seekery (patrz: staple) (ok. 70zł)
3x Korrina (ok. 2-3zł/szt.)
2x Lysandre (ok. 3zł/szt.)

3x Switch, Escape Rope (ok. 2zł/szt.)
2x Float Stone (ok. 2zł/szt.)
2-3x Muscle Band (ok. 10zł/szt.)
3x Ultra Ball (ok. 2zł/szt.)
3x Focus Sash (ok. 2zł/szt.)
1x Computer Search (ok. 50zł/szt.)

3x Fightinig Stadium (ok. 3zł/szt.)

4x Strong Energy (ok. 3zł/szt.)
7x Fighting Energy

Inne propozycje: Mega Lucario EX, Terrakion LTR, Double Colorless Energy + Mewtwo EX, Seismitoad EX, Raichu XY, Beartic FFI, Stunfisk LTR, Machamp FFI

Łączny koszt talii: ok. 400zł

5. Bronzong

W BW: Noble Victories wyszedł Eelektrik, który umożliwiał nam dokładanie energii Lightning z discardu do Pokemonów na Benchu. Tak samo działają Bronzongi; pozbywamy się energii z talii na discard, aby szybko rozłożyć te dwa, czy trzy stage 1 i móc sprawnie manipulować energiami w grze. Partnerami Bronzonga mogą być Cobalion EX, "Baby" Cobalion LTR, Dialga EX PHF, Heatran PHF, czy Aegislash EX. Zaletą talii jest możliwość szybkiego naładowania drogich i silnych ataków. Oczywistym combem jest tutaj Max Potion, który łatwo pomoże nam wyleczyć wszystkie obrażenia z naszego attackera-walla i przywrócić mu energie jeszcze w tej samej turze.

Talia na Bronzongu jest jedną z najmłodszych. Nie wiadomo jeszcze, jak duży sukcesy odniesie, ani jak rozwiną się jej buildy.

Podstawowa lista:

4x Bronzor
3-4x Bronzong PHF (ok. 3zł/szt.)
5-8x Cobalion EX (ok. 50zł/szt.), Aegislash EX (ok. 25zł/szt.), Dialga EX PHF (ok. 25zł/szt.), Heatran PHF, Cobalion LTR (ok. 2-3zł/szt.)

12-14x Supportery wyszukująco-dobierające + VS Seekery (patrz: staple) (ok. 70zł)
2x Lysandre (ok. 3zł/szt.)

4x Ultra Ball (ok. 2zł/szt.)
1-3x Max Potion (ok. 25zł/szt.)
4-6x Switch, Escape Rope, Float Stone (ok. 2zł/szt.)
3x Muscle Band (ok. 10zł/szt.)
2x Battle Compressor (ok. 2zł/szt.)
1x Computer Search (ok. 50zł/szt.) lub Dowsing Machine (ok. 35-40zł/szt.)

4x Double Colorless Energy (ok. 2-3zł/szt.)
8x Metal

Inne propozycje: Klinklang PLS, Steel Shelter, Jirachi EX

Łączny koszt talii: ok. 400zł

6. (Quad) Seismitoad EX

Jeśli jesteś fanem Futuramy, możesz nazywać tę talię HypnoToadem, ale "Everybody loves Hypnotoad" to słowa, których zdecydowanie tu nie usłyszysz.

Przedrostku quad używamy, gdy mówimy o talii, której główną siłą są cztery sztuki tego samego Pokemona, często bez pomocy jakichkolwiek innych Pokemonów.

Jest to jedna z najbardziej nienawidzonych i irytujących talii w formacie. Seismitoad EX już od drugiej tury skutecznie utrudnia przeciwnikom grę swoim Quaking Punchem. W większości wersji gra się również Garbodora LTR. Jakby tego było mało, talia pełna jest kart wyrzucających spod przeciwnika energie: Enhanced Hammery, Crushing Hammery, Team Flare Grunty, okazjonalnie Xerosic, a także Head Ringery, zwiększające Pokemonom przeciwnika koszt ataków.

Krótko mówiąc deck ten opiera się na disrupcie, czyli utrudnianiu przeciwnikom gry, nie dopuszczenie do realizacji ich strategii. Największym problemem Toadów jest Virizion/Genesect, w związku z czym często widuje się je w parze z ognistymi attackerami wykorzystującymi bezbarwne energie.

Podstawowa lista:

4x Seismitoad EX (ok. 50zł/szt.)
1-2x Mewtwo EX (ok. 25zł/szt.)
2x Trubbish LTR
2x Garbodor LTR (ok. 8zł/szt.)

12-14x Supportery wyszukująco-dobierające + VS Seekery (patrz: staple) (ok. 70zł)
2x Lysandre (ok. 3zł/szt.)

4x Ultra Ball (ok. 2zł/szt.)
2x Float Stone (ok. 2zł/szt.)
4x Muscle Band (ok. 10zł/szt.)
2x Enhanced Hammer (ok. 2zł/szt.)
4x Hypnotoxic Laser (ok. 8zł/szt.)
3x Switch (ok. 2zł/szt.)
4x Crushing Hammer (ok. 2zł/szt.)
1-3x Head Ringer (ok. 30zł/szt.)
1x Computer Search (ok. 50zł)

2-3x Virbank City Gym (ok. 15zł/szt.)

4x Double Colorless Energy (ok. 2-3zł/szt.)
5x Water

Inne propozycje: Team Flare Grunt, Xerosic, Life Dew, Rock Guard, Drifblim DRX, Charizard EX FLF, Reshiram LTR, Magnezone PLS, Greninja XY, Hard Charm

Łączny koszt talii: ok. 550zł

7. Aromatisse/Mega Kanganskhan EX/Techs

Pierwsze, co chcemy osiągnąć grając tą talią, to przyspieszenie dodawania energii do gry przy pomocy Geomancy Xerneasa XY. Aromatisse umożliwia dowolne przemieszczanie energii Fairy, co stanowi świetne połączenie z Max Potionami. W talii tej możemy korzystać z wielu różnorodnych attackerów i przenosić im energie w zależności od sytuacji na stole; należy pamiętać, że Rainbow Energy również liczy się jako energia Fairy. W formacie Expanded używać można również Prism Energy, a attackerów często zastępuje się Plasmowymi; Thundurusem EX , czy Genesectem EX (tzw. "Plasmatisse"). Najczęściej jednak Aromatissy widzimy na stołach z Mega Kanganskhanem EX; potężnym wallem mającym 230 HP.

Obecnie za standardową listę uznaje się rozpiskę Kyle'a "Pooki" Sucevicha, przy której pomocy osiągnął naprawdę imponujący wynik na jedynym z tegorocznych Regionalsów (7 zwycięstw, 0 przegranych i 2 remisy), nadając talii świeżości.

Podstawowa lista:

2-3x Spritzee
2x Aromatisse XY (ok. 8zł/szt.)
2x Xerneas XY (ok. 3zł/szt.)
1x Kanganskhan EX (ok. 15zł/szt.)
1x Mega Kanganskhan EX (ok. 25zł/szt.)
6-8x Xerneas EX, Yveltal EX, Virizion EX, Keldeo EX, Shaymin EX, Landorus EX, Malamar EXZ , Mewtwo EX, Seismitoad EX (ok. 15-60zł/szt.), Suicune PLB, Sigilyph LTR (ok. 3-4zł/szt.)

10-12x Supportery wyszukująco-dobierające + VS Seekery (patrz: staple) (ok. 70zł)
2x Lysandre (ok. 3zł/szt.)
4x Pokemon Fan Club (ok. 2zł/szt.)

3x Max Potion (ok. 25zł/szt.)
2x Ultra Ball (ok. 2zł/szt.)
1x Evosoda (ok. 2zł/szt.)
2x Muscle Band (ok. 10zł/szt.)
1x Dowsing Machine (ok. 35-40zł/szt.)

3-4x Fairy Garden (ok. 2zł/szt.)

2x Double Colorless Energy (ok. 2-3zł/szt.)
4x Rainbow Energy (ok. 3zł/szt.)
6x Fairy

Inne propozycje: Plasma (Expanded)

Łączny koszt talii: 300-400zł

8. Mega Manectric EX

Mega Manectric EX wyszedł w najnowszym dodatku - XY: Phantom Forces i jest grany na naprawdę wiele sposobów. Nie odkryto jeszcze jego najskuteczniejszej wersji i możemy znaleźć go w naprawdę każdej talii - w Yveltalach, Seismitoadach, czy VirGenie. Gra się również talie bardziej oparte na nim, jak Manectric/Black Kyurem EX , czy Manectric z wieloma attackerami różnych typów (anti-meta, czyli próba kontrowania popularniejszych archetypów). Karta ta ma olbrzymi potencjał, który można wykorzystać na wiele różnych sposobów, dlatego w tym przypadku nie podam konkretnej decklisty, czy ceny talii.

Phantom Forces jest pierwszym dodatkiem, w którym pojawiły się Spirit Linki, czyli karty znacznie ułatwiające używanie mega ewolucji. Dokładając Manectricowi EX Manectric Spirit Linka nasza tura nie zakończy się wraz z ewolucją, dzięki czemu już w drugiej turze możemy zaatakować za potężne 110 z dwóch energii i rozpocząć akcelerację energii do Pokemonów na Benchu.

Minusem Manectrica jest jego weakness; mocno obrywa od wszechobecnych Donphanów. Z drugiej jednak strony elektryczny typ umożliwia mu bicie po weaknessie chociażby Yveltali EX.

2x Manectric EX (ok. 30zł/szt.)
2x Mega Manectric EX (ok. 45zł/szt.)
2x Manectric Spirit Link (ok. 2zł/szt.)

Łączny koszt zestawu: ok. 150zł

9. Plasma

Była najpopularniejszą talią przez długi okres czasu, od swojego wyjścia. Wyróżnia się dwie postawowe jej wersje - TDK, czyli Thundurus EX/Deoxys EX/Kyurem PLF oraz Speed Lugia, choć najczęściej i w Speed Lugii znajdzie się jeden lub dwa Kyuremy. Na początku roku 2014 bardzo popularne było "Yeti" oparte głównie na Lugii EX oraz Snorlaxie PLS.

Ostatnio Plasma bardzo straciła na popularności i teraz rzadko ją widujemy. Jej minusem jest to, że w dużej mierze polega na specjalnych energiach. Jej weaknessy są niekoniecznie sprzyjające; Donphan z łatwością może pozbyć się naszego Thundurusa EX. Nie pomaga również fakt, że Prism Energy jest legalne już tylko w formacie Expanded. Talia ma spore problemy z Seismitoadami EX.

Mimo wszystko Plasma wciąż może być niebezpieczna. Jej strategia to szybkie wyrzucenie kilku energii na discard, żeby móc je dołączać przy pomocy Thundurusa EX. Przygotowuje on również obrażenia, ułatwiając Lugii EX, czy Kyuremowi PLF nokaut. Dzięki Deoxysom i Muscle Bandowi, podstawowe 120 obrażeń Lugii i Kyurema można podnieść do 170 lub nawet 180, nokautując tym samym bez problemu każdego EXa.

Zaletą Lugii jest jej ability - wystarczy pokonać dwa EXy, żeby wygrać. Kyurem nie ma tego przywileju, ale za to nie jest Pokemonem-EX, więc za znokautowanie go przeciwnik weźmie tylko jednego priza. Nie należy lekceważyć jego pierwszego ataku; obrażenia zadawane w Bench bywają kluczowe.

Podstawowa lista:

2-3x Thundurus EX (ok. 15zł/szt.)
4x Deoxys EX (ok. 15zł/szt.)
3-4x Lugia EX (ok. 15zł/szt.), Kyurem PLF (ok. 6zł/szt.), Absol PLS (ok. 3zł/szt.)

12-16x Supportery wyszukująco-dobierające + VS Seekery + ew. Bicycle, Rollerskates (patrz: staple) (ok. 70zł)
1-2x Lysandre (ok. 3zł/szt.)

3x Muscle Band (ok. 10zł/szt.)
3x Switch, Escape Rope (ok. 2zł/szt.)
4-6x Ultra Ball, Team Plasma Ball (ok. 2zł/szt.)
3-4x Colress Machine (ok. 2zł/szt.)
1x Computer Search (ok. 50zł/szt.) lub Dowsing Machine (ok. 35-40zł/szt.) lub Scramble Switch (ok. 10-15zł/szt.)

4x Rainbow Energy (ok. 3zł/szt.)
4x Plasma Energy (ok. 2zł/szt.)
4x Double Colorless Energy (ok. 2-3zł/szt.) lub Water+Lightning
2x Lightning

Inne propozycje: Genesect EX, Palkia EX PLB, Cofagrigus PLF, Frozen City, Snorlax PLS, Glaceon PLF

Łączny koszt talii: ok. 300zł

10. (Quad) Pyroar; Speed Charizard EX/Reshiram

Hype na Pyroara był ogromny; ludzie obmyślali na niego wymyślne kontry na długo nim wyszedł. Virbank (Virbank City - największa międzynarodowa grupa PTCG na facebooku) szalał. Gdy jednak Pyroar naprawdę wyszedł - mało kto postanowił poświęcić miejsce w talii na kontry na niego. Nie raz ludzie jeździli na turniej wiedząc, że jeśli tylko spotkają Pyroary, to nie mają na niego najmniejszych szans (tzw. autolose). Ryzyko często się jednak opłacało z prostego powodu; Pyroar nie najlepiej radzi sobie przeciwko taliom, które nie opierają się na EXach, lub mają na niego odpowiedź, więc nieczęsto dominował stoły.

Odkąd Donphany stały się jedną z najpopularniejszych talii, a Garbodory gra się niemal wszędzie, Pyroary pojawiają się coraz rzadziej. Gra się je zwykle w parze z Seismitoadem EX.

Ogień jednak dostał w edycji XY: Flashfire sporo supportu w postaci chociażby Blacksmitha, czy rzadziej granych Fiery Torchów. Ostatnio Blacksmith zyskał na sile dzięki Battle Compressorowi, dzięki czemu powstała kolejna opcja grania "Ognia", oparta na bardzo szybkim ataku Charizardem EX lub Reshiramem LTR przy pomocy comba Battle Compressor + Blacksmith.

Podstawowa lista:

4x Litleo
3x Pyroar FLF (ok. 6-8zł/szt.)
1x Pyroar PHF (ok. 2-3zł/szt.)
2-4x Seismitoad EX (ok. 50zł/szt.), Mewtwo EX, Charizard EX (ok. 25zł/szt.)

14-16x Supportery wyszukująco-dobierające + VS Seekery + ew. Bicycle, Rollerskates (patrz: staple) (ok. 70zł)
2x Blacksmith (ok. 2zł/szt.)
2x Lysandre (ok. 3zł/szt.)

4x Ultra Ball (ok. 2zł/szt.)
3x Switch (ok. 2zł/szt.)
3x Muscle Band (ok. 10zł/szt.)
4x Hypnotoxic Laser (ok. 8zł/szt.)
1x Computer Search (ok. 50zł/szt.)

2x Virbank City Gym (ok. 15zł/szt.)

4x Double Colorless Energy (ok. 2-3zł/szt.)
8x Fire

Inne propozycje: Battle Compressor, więcej Blacksmithów i attackerów, Ninetales DRX

Łączny koszt talii: ok. 300-350zł

11. Gengar EX/Walls

Gorszy Donphan - tak można w skrócie określić Gengary. Jest to jedna z świeższych talii i nie wiadomo jeszcze, jaki sukces odniesie, jednak póki co nie zapowiada się, aby talia mogła się wybić.

Jej plusem zdecydowanie jest to, że Gengar EX, w przeciwieństwie do Donphana, jest basiciem, a w talii można zmieścić więcej kart. Tu jednak jego przewagi zaczynają się kończyć; wymaga dwóch (lub trzech) energii do wykonania swojego ataku w stylu hit-and-run. Ma weakness na popularne Yveltale. Nie zachwyca - ale nigdy nic nie wiadomo. Warto pamiętać, że element zaskoczenia również jest bardzo ważny, a przeciwnik niekoniecznie może wiedzieć, co grasz w talii. Zawsze można spróbować grać go z Dragalge FLF i spróbować założyć przeciwnikowi "locka". Częściej jednak talia ta będzie nazywana po prostu jednym z droższych fun decków.

Podstawowa lista:

3x Gengar EX (ok. 30zł/szt.)
5-8x Sigilyph LTR, Robo Substitute, Wobbuffet PHF, Kyurem LTR, Zekrom LTR, Reshiram LTR (ok. 3-6zł/szt.)

12-14x Supportery wyszukująco-dobierające + VS Seekery (patrz: staple) (ok. 70zł)
2x Lysandre (ok. 3zł/szt.)

4x Ultra Ball (ok. 2zł/szt.)
3x Muscle Band (ok. 10zł/szt.)
4x Float Stone, Switch, Escape Rope (ok. 2zł/szt.)
1x Dowsing Machine (ok. 35-40zł/szt.)

3x Virbank City Gym (ok. 15zł/szt.)

4x Double Colorless Energy (ok. 2-3zł/szt.)
7-8x Psychic, Mystery Energy (ok. 2zł/szt.)

Inne propozycje: Dragalge FLF, Mega Gengar EX, Aegislash EX, Latias EX, Snorlax PLS, Dedenne FFI, Landorus EX, Trevenant XY

Łączny koszt talii: ok. 250-300zł

12. Night March

Night March jest talią opartą na paru kartach z najnowszego dodatku - XY: Phantom Forces. Jej głównym attackerem jest Joltik PHF, lub częściej Mew EX korzystający przy pomocy swojego Ability z jego ataku - Night Marcha. Nietrudno domyślić się, jak talia funkcjonuje i jak ważną rolę odgrywają w niej Battle Compressory. Oczywistym combem są tutaj często grane Flareony. Dodatkowo konrują one VirGena i Metal, a także otwierają nowe możliwości, jakimi są chociażby granie Leafeona PLF, który świetnie radzi sobie z Seismitoadami EX.

Jest to raczej fun deck, ale mogący poważnie zagrozić nawet najlepszym taliom. Trudno znaleźć coś lepszego w tej cenie, a sam Night March zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie.

Podstawowa lista:

4x Joltik PHF (ok. 1-2zł/szt.)
4x Lampent PHF (ok. 1-2zł/szt.)
4x Pumpkaboo PHF (ok. 1-2zł/szt.)
3x Mew EX (15-20zł/szt.)

12-14x Supportery wyszukująco-dobierające + VS Seekery + Bicycle (patrz: staple) (ok. 70zł)
2x Lysandre (ok. 3zł/szt.)

3x Muscle Band (ok. 10zł/szt.)
4x Battle Compressor (ok. 2zł/szt.)
4x Ultra Ball (ok. 2zł/szt.)
2x Switch, Escape Rope (ok. 2zł/szt.)
1x Computer Search (ok. 50zł/szt.) lub Dowsing Machine (ok. 35-40zł/szt.)

3x Dimension Valley (ok. 2zł/szt.)

4x Double Colorless Energy (ok. 2-3zł/szt.) 5x Psychic

Inne propozycje: Celebi EX + Gourgeist PHF, Flareon PLF, Leafeon PLF, Mr. Mime PLF

Łączny koszt talii: ok. 200zł

13. Fun Decki i talie, których czasy minęły

Część z nich była dawniej naprawdę dobrymi deckami, ale ich czasy minęły z różnych powodów; np. Blastoise, mający problemy z rozstawieniem się bez użycia itemów, do czego zmuszają Seismitoady EX, a także bez Tropical Beachów, których nie ma już w formacie Standard stracił na znaczeniu w takim stopniu, że niemal zupełnie przestał być grywany, choć nie tak dawno był jedną z czołowych talii. Niektóre fun decki czekają na swój moment; nie raz zdarzało się, że talie zaczynały być naprawdę grywalnymi dopiero, gdy wspomogły je karty z nowego dodatku, jak było w przypadku Donphanów.

Blastoise - najczęściej widywany w combie z Keldeo EX i Black Kyuremem EX . Wystawienie tego stage 2 umożliwia dodawanie nieograniczonej liczby wodnych energii. Talia w dużej mierze opiera się na itemach, stąd spora podatność na Seismitoada EX.

Tool Drop - opiera się na combie Trubbisha PLS i Sigilypha PLS . Najnowszy dodatek nadał mu zdecydowanie sporo świeżości dzięki Dimension Valley ; teraz Trubbish może atakować z jednej energii. Jest to naprawdę silna i dynamiczna talia, której potencjał w dużej mierze odbiera - jak zwykle - Seismitoad EX. Jest to mimo wszystko tania i dobra talia, doskonała do złożenia na początek.

Empoleon - Gdy wystawi się te kilka Empoleonów, to można bez problemu "przekopać" się przez całą talię dostając karty, których się potrzebuje. Świetny w połączeniu z Miltankiem FLF i Dusknoirem BCR. Niegdyś naprawdę dobra talia, jedna z popularniejszych, straciła na popularności przez obecność Seismitoada EX.

Miltank/Greninja - Największe sukcesy odnosiła w okolicach czerwca 2014, zajmując wysokie miejsca w chociażby Mistrzostwach Francji. Potem stawała się coraz mniej popularna.

Magmortar/Electivire - świeży fun deck, ale nic poza tym.

Eeveelucje - zaczynały jako fun deck, z Cofagrigusem PLF, przeistoczyły się w zaskakującego rogue'a, którym Dylan Bryan zrobił top 32 na Mistrzostwach Świata 2013. Później częściej grane jako techy w poszczególnych taliach; najczęściej używa się Flareona PLF i Leafeona PLF, jako kontry na Virizion/Genesect, czy Seismitoada EX.

Politoed - fun deck opierający się na rodzinie Poliwaga, Poliwhirla, Politoeda i Poliwratha, korzystający z ability Politoeda redukującego koszt wykonania ataków wyżej wymienionych Pokemonów.

Crobat/Wobbuffet - nowo powstały fun deck, który jednak odnosi częściowe sukcesy i warto mu się dokładniej przyjrzeć, oparty na Pokemonach z najnowszej edycji.

Dusknoir/Forretress - mało popularny fun deck wykorzystujący ability obu Pokemonów, najczęściej połączony z jakimś tanim attackerem, np. Miltankiem FLF.

14. Rogue Decki

Rogue to nic innego, jak niespodziewana talia opierająca się na nieoczywistej kombinacji kart, lub kontrująca inne. Nie należą do żadnego z głównych archetypów, co nie oznacza, że są słabymi fun deckami - wręcz przeciwnie! Ich główną siłą jest zaskoczenie. Gracz składający rogue'a musi wykazać się dobrym metagame callem, czyli przewidywaniem, jakie talie będą najczęściej grywane i w jaki sposób złożyć talię, która skontrowałaby najpopularniejsze archetypy.

Rogue'i najczęściej ujawniane są podczas występów na większych turniejach. Nie raz zdarzało się, że zaskakiwały, a turniej wygrywała talia, o której nikt inny nie słyszał; tak było chociażby kilka miesięcy temu z Dragonite PLF/Reuniclus BLWZ/Garbodor LTR/Victini EX. Decki te, po tym, jak ludzie się z nimi ograją, często tracą na popularności i znikają równie gwałtownie, jak się pojawiły. Zdarza się również, że rogue, który odniósł sukces, jest grany coraz częściej, aż przestaje być roguem i powoli dominuje turnieje.

Tworzenie takich talii jest niezwykle trudne i nie zaleca się go początkującym graczom. Wymaga to oswojenia się z grą, metagamem i posiadania zdolności w składaniu talii.


W artykule wymieniłem prawie każdą znaną talię, jaką można złożyć w obecnym formacie, podając nawet gotowe decklisty. Nie oznacza to jednak, że wszystko, co możecie zrobić, to kupić gotową talię i zacząć grę! Warto korzystać z możliwości, jakie daje karcianka. Przede wszystkim często grać, testować, kombinować i wyciągać konsekwencje. Należy pamiętać, że granie techów, czyli kart kontrujących, potrzebnych jedynie przy grze z kilkoma konkretnymi kartami, często pomaga, niwielując słabsze matchupy, ale ich nadmiar może wpłynąć negatywnie na consistency, czyli płynność talii i jej matchupy z każdą inną talią. Najważniejsze to znaleźć złoty środek. I nie bać się!

W budowaniu talii z pewnością pomogą następujące strony internetowe:

 • ptcg.eu - świetna polska wyszukiwarka kart i forum o PTCG, a na stronie można znaleźć wiele innych interesujących rzeczy, jak chociażby program do parowania, czy galerie z turniejów
 • www.youtube.com/user/TopCutPokemon/ - jeden z najpopularniejszych kanałów na YouTubie poświęconych PTCG, prowadzony przez Kyle'a "Pookę" Sucevicha. Znaleźć tam można między innymi mnóstwo filmów poświęconych poszczególnym taliom
 • sixprizes.com - bardzo dobra strona pełna artykułów o PTCG
 • www.60cards.net - kolejna strona z artykułami, również ze sklepem internetowym

Warto także zajrzeć na Facebooka do grup takich jak Virbank City, czyli najpopularniejsza międzynarodowa grupa o PTCG, a także List Fonte, gdzie ludzie proszą o pomoc lub dzielą się swoimi rozpiskami decków.

~Piterr