Facebook Twitter
Kalendarium

Gry Sword i Shield
Polska premiera: 15.11.2019 (za WYDANO! dni)

Sword i Shield promo

Mechanika rozgrywki - Natury

Natury to kolejny czynnik różnicujący pozornie takie same pokemony. Natur mamy 25, przy czym 20 z nich wpływa na statystyki naszego Pokemona a pozostałe 5 nie mają żadnego efektu (z punktu widzenia walki).

Działanie natur jest bardzo łatwe do zrozumienia. Natury zwiększają o 10% daną statystykę Pokemona kosztem innej, z której zabierają również 10%. Natury mogą dotyczyć każdej ze statystyk poza HP.

Dzięki naturom mamy dodatkową możliwość określenia „specjalizacji” naszego Pokemona. Ten sam stworek, w zależności od natury może pełnić zupełnie inną rolę w teamie! Warto pamiętać, że w „poważnej” grze nie opłaca się stosować Pokemonów o naturach neutralnych, a już na pewno nie o przypadkowych, gdyż niefortunnie dobrana natura może stłamsić potencjał danego stworka. Przykładowo Scizor o naturze Modest byłby zdecydowanie kiepskim pomysłem. Dlaczego? Scizor to pokemon który sam od siebie ma wysoki współczynnik ataku i niski specjalnego ataku. Natura Modest, zwiększyłaby nam niepotrzebny specjalny atak kosztem bardzo cennego ataku fizycznego. Przeciwieństwem natury Modest jest Adamant (+Atak,- Sp.Atak) który jest zdecydowanie lepszą opcją, gdyż kosztem zupełnie zbędnej statystyki zyskujemy trwały bonus do bardzo istotnej. I to jest jedna z podstawowych zasad doboru natury.

Wybierajmy taką która zwiększa nam to czego najbardziej potrzebujemy a zmniejszy statystykę jaka jest nam zbędna (lub najmniej potrzebna). Naturami zazwyczaj wzmacniamy mocne strony naszego stworka lub też w pewnych przypadkach rekompensujemy jego wady i słabości.O efekcie danej natury informuje nas kolor statystyk na ekranie statusu Pokemona (czerwony oznacza statystykę podniesioną, zaś niebieski zmniejszoną).

Jeżeli chcemy złapać dzikiego stworka o określonej naturze, warto więc jako pierwszego Pokemona w naszym teamie, takiego który posiada właśnie ową naturę oraz ability Synchronize. Taki zabieg zwiększa nasze szanse spotkania Pokemona o upragnionej naturce. Jeżeli zaś chcemy aby podczas rozmnażania Pokemonów, potomstwo posiadało określoną naturę, to dajemy rodzicowi (jaki ją posiada) przedmiot Everstone- co zwiększa szanse powodzenia o 50%


Natury zwiększające Attack
NaturaEfekt +Efekt -
LonelyAtkDef
AdamantAtkSp.Atk
NaughtyAtkSp.Def
BraveAtkSpd

Natury zwiększające Defense
NaturaEfekt +Efekt -
BoldDefAtk
ImplishDefSp.Atk
LaxDefSp.Def
RelaxedDefSpd

Natury zwiększające Special Attack
NaturaEfekt +Efekt -
ModestSp.AtkAtk
MildSp.AtkDef
RashSp.AtkSp.Def
QuietSp.AtkSpd

Natury zwiększające Special Defense
NaturaEfekt +Efekt -
CalmSp.DefAtk
GentleSp.DefDef
CarefulSp.DefSp.Atk
SassySp.DefSpd

Natury zwiększające Speed
NaturaEfekt +Efekt -
TimidSpdAtk
HastySpdDef
JollySpdSp.Atk
NaiveSpdSp.Def

Natury neutralne (bez efektu)
NaturaEfekt +Efekt -
Bashful------
Docile------
Hardy------
Serious------
Quirky------

~Enygma


Mechanika rozgrywki