Facebook Twitter
Kalendarium

Gry Sword i Shield
Polska premiera: 15.11.2019 (za WYDANO! dni)

Sword i Shield promo

pokemon
Szósta generacja gier Pokemon przenosi nas do malowniczego regionu Kalos, skrywającego nowe sekrety i nowe Pokemony. Nie brakuje tam jednak znanych już stworków, przy pomocy których możemy zyskać tytuł Wielkiego Mistrza. Pokemon X i Pokemon Y to wspaniała propozycja zarówno dla starych wyjadaczy, jak i całkiem nowych graczy.

Pokémon X/Y - Breeding w X i Y

Breedowanie Pokémonów może wydawać się prostą i przyjemną czynnością, oto dajemy dwa stworki do hodowli i może trafić nam się jajko. Co innego jednak, gdy mówimy o w pełni świadomej hodowli poków, z IV, naturami czy ability jakich oczekujemy.
Zagadnienie breedingu jest bardzo złożone, wieloetapowe i wymagające zarówno odpowiednich przygotowań jak i pewnej dozy szczęścia. Hodowlę Pokémonów oraz kwestie związane z tym tematem, omawiamy dokładnie w osobnym poradniku

VI generacja wprowadza kilka usprawnień w mechanice rozmnażania Pokémonów. Przede wszystkim, Egg Moves mogą być teraz dziedziczone po matce a Hidden Ability również po ojcu (ale tylko w wypadku breedowania z Dittp, choć szansa na to jest i tak bardzo, mała). Potomstwo po wykluciu będzie znajdowało się w takim Pokéballu w jakim była jego matka (o ile nie był w tej roli Ditto).

Teraz znajdziemy się opisem kwestii jakie są pomocne (nie zawsze konieczne) do uzyskania oczekiwanego Pokémona.

Rodzice

Nasz ostateczny cel- pok o określonych parametrach- stanowi efekt breedowania kilku pokoleń, w których każde kolejne jest bardziej bliskie naszym oczekiwaniom. Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić, jest przygotowanie sobie odpowiednich rodziców. W kwestii ich IV, powinniśmy pomyśleć o pozyskaniu ich z Friend Safari , gdzie każdy spotkany pok ma gwarantowane dwie losowe perfekcyjne statystyki. Już na tym etapie możemy też zadbać o odpowiednią naturę, gdyż jeżeli posiadamy w drużynie Pokémona z ability Synchronize, to mamy 50% szans na to, że spotkany wrogi stworek posiada taką samą naturę jak nasz. Również we Friend Safari możemy spotkać Pokémony z Hidden Ability (gdy osoba której strefę odwiedzamy jest akurat online). Hidden Ability posiadają też czasem Pokémony spotykane podczas ataku hord.

O ile ability i natury łatwo sprawdzić, to punkty IV naszych potencjalnych rodziców już nie. W tym celu, powinniśmy odwiedzić “IV Judge” która oceni potencjał naszych statystyk i powie które są najwyższe co oznacza komentarz “... stat can simply not be beat”. Znajdziemy ja w Pokécenter w Kiloude City.


Przedmioty

Istnieje wiele przedmiotów użytecznych przy procesie breeodwania, jednak dzięki zmianą jakie wprowadziła VI generacja, zdecydowanie prym wiedzie tutaj Destiny Knot, jaki najłatwiej pozyskać w Cyllage City Hotel.


PrzedmiotCo robi
Destiny KnotPosiadanie tego itemka przez jednego z rodziców gwarantuje, ze potomstwo odziedziczy po rodzicach rozdanie punktów IV do pięciu losowych statystyk. Zatem, jeżeli rodzice maja względnie dobre IV, to z czasem uda nam się “pozbierać” z nich te najlepsze i ulokować w jednym potomku.
EverstoneGdy jeden z rodziców trzyma Everstone, to w szóstej generacji ma 100% szans na przekazanie potomstwu swojej natury.
Power ItemyDo grupy tej zaliczamy kolejno Power Weight, Bracer, Belt, Lens, Band, Anklet. Każdy z tych przedmiotów wpływa na jedną ze statystyk. Podstawowa funkcja tych itemów to pomoc w treningu punktów EV, ale posiadanie tego przedmiotu przez jednego z rodziców skutkuje pewnością że potomstwo odziedziczy dokładnie takie same punkty IV w danej statystyce jak te które ma posiadacz itema. Wszystkie Power itemy możemy kupić za punkty w Battle Maison.

Co i jak?

Dla wygody, wyposażmy się teraz w Pokémona z ability Magma Armor/Flame Body (co przyspiesza czas wykluwania jaj) oraz kogoś z ruchem Fly. Polecamy tutaj Fletchindera lub Talonflame bo łączą takie ability z możliwością stosowania Fly (a latanie nam się przyda do szybkiego kursowania między punktem rozmnażania poków - Route 7 a Kiloude City - gdzie jest IV Judge).

Gdy pozyskamy pierwszych rodziców (załóżmy że mają po dwa/trzy perfect IV) staramy się by ostatecznie potomstwo odziedziczyło po nich wszystko co najlepsze/planowane (natury, IV, ability) i aby to osiągnąć posiłkujemy się omawianymi wcześniej itemami. Warto wykluć sporą liczbę jaj. W teamie powinniśmy mieć tylko wspomnianego Talonflame, a pozostałe miejsce przeznaczyć na jaja. Po wykluciu lecimy do Kiloude City by sprawdzić IV potomstwa (o ile wcześniej nie odrzuciliśmy ich ze względu na złą naturę czy ability). Pokémony spełniające nasze oczekiwania przechodzą do kolejnego etapu zaś te jakie nam nie odpowiadają- przestają nas specjalnie interesować. Gdy przeprowadzimy selekcję w uzyskanym potomstwie i wyłonimy poki bliskie perfekcji, warto je rozmnażać ze sobą bo będą “lepsi” niż pierwsi rodzice, a tym samym potomstwo tej generacji będzie potencjalnie jeszcze lepsze. Zasada tutaj jest prosta, im rodzice bardziej odpowiadający naszemu celowi, tym szybciej go osiągniemy. Jeżeli nasi pierwsi rodzice mieli po dwa idealne IV w statystyce, to ich potomstwo ma szansę na 3-4, dlatego zastępujemy starych rodziców ich potomstwem które teraz wejdzie w rolę rodzica. Oczywiście niekiedy będziemy zmuszeni dodać do naszego łańcucha breedowania jakiegoś mniej udanego poka jaki np. jedynie za cel ma wnieść do naszego projektu dany element w postaci perfekcyjnego IV. Bardzo pomocny może być całkowicie perfekcyjny Ditto, by wprowadzić idealne IV do naszego łańcucha breedu, a jego potomstwo będzie już rozmnażane w obrębie własnego gatunku.

Przypominam ponownie, że sam proces breedowania został dokładniej opisany w naszym uniwersalnym poradniku.

~Enygma