Facebook Twitter
Kalendarium

Gry Sword i Shield
Polska premiera: 15.11.2019 (za WYDANO! dni)

Sword i Shield promo

pokemon
Szósta generacja gier Pokemon przenosi nas do malowniczego regionu Kalos, skrywającego nowe sekrety i nowe Pokemony. Nie brakuje tam jednak znanych już stworków, przy pomocy których możemy zyskać tytuł Wielkiego Mistrza. Pokemon X i Pokemon Y to wspaniała propozycja zarówno dla starych wyjadaczy, jak i całkiem nowych graczy.

Pokémon X/Y - Player Search System

Player Search System

PSS, czyli Player Search System, jest usługą będącą zintegrowanymi funkcjami związanymi z łącznością i aspektem społecznym. Jest to zatem aplikacja, łącząca w sobie możliwości wymiany Pokémonów, uczestnictwa w walce, przeglądania list znajomych czy też dostępu do GTS.

W poprzednich generacjach funkcje te były dostępne wyłącznie w określonych lokacjach w świecie gry. W celu połączenia się z innym graczem, aby rozegrać walkę lub dokonać wymiany, musieliśmy udać się do PokéCenter. Tam, po przeprowadzeniu rozmowy z określoną osobą, logowaliśmy się do Union Room i decydowaliśmy o kolejnych czynnościach. Podobnie wyglądała sprawa z używaniem GTS czy udziałem w Random Matchup.

PSS łączy w sobie to wszystko i oferuje jeszcze więcej. Dodatkowo, jest to funkcja wygodna w użytkowaniu, gdyż jest dostępna w niemal każdej chwili bezpośrednio z menu na ekranie dotykowym. Jedynym momentem, w którym nie możemy skorzystać z usługi, jest rozgrywanie walki.

Gra automatycznie czyta listę naszych kontaktów, dodanych w menu konsoli. Oznacza to, że nie musimy wpisywać osobnego Friend Codu dla gry. Nasi znajomi, którzy posiadają Pokémon XY, zostaną nam automatycznie wyświetleni (w niepamięć odchodzi Pal Pad). Znajomi figurują w zakładce Friends, ale mamy też dwie inne: Acquaintances oraz Passerby. Pierwsza z nich, to lista osób, z którymi byliśmy w jakiejś formie interakcji, np. wymieniliśmy się przez GTS. Druga z nich, to przypadkowo spotkane osoby. Klikając wybraną osobę, mamy możliwość bezpośredniego poproszenia jej o walkę lub wymianę. Mamy także opcję użycia Game Chatu albo O-Power (czasowego bonusu, np. zwiększonego przyrostu zdobywanego doświadczenia).

Dodatkowo, klikając ikonę u góry ekranu, przejdziemy do menu kolejnych funkcji. Znajdziemy tam między innymi:

GTS, czyli Global Trade System: Usługa, pozwalająca wymieniać się Pokémonami z graczami z całego globu. Określamy parametry wyszukiwania takie jak gatunek, płeć czy poziom Pokémona. Następnie wyszukiwarka sprawdza, czy ktoś takiego Pokémona oferuje. Jeżeli tak, spoglądamy czego dana osoba chce w zamian - posiadając odpowieniego Pokémona, możemy się wymienić od razu. Sami również dysponujemy opcją zaoferowania Pokémona w zamian za określonego innego. W odróżnieniu od tej funkcji w poprzednich generacjach, teraz mamy możliwość wyszukiwania Pokémonów, których jeszcze nie spotkaliśmy podczas gry - należy wówczas wpisać nazwę danego Pokémona ręcznie.

Battle Spot: Jest to następca znanego z piątej generacji Random Matchup, czyli trybu, w którym walczymy z graczami, z całego świata, którzy zostali przydzieleni nam do starcia poprzez wyszukiwarkę.

Wonder Trade: Rodzaj zabawy, połączony z wymianą Pokemonów. Wysyłamy jednego ze swoich Pokemonów w świat, a w zamian zyskujemy jakiegoś zupełnie losowo.

Profile: Tutaj możemy ustawić podstawowe informacje na swój temat, takie jak odpowiedzi na przygotowaną serię pytań. Mamy także możliwość śledzenia statystyk z naszych osiągnięć w grze.

Ponadto mamy jeszcze możliwość wyboru walki czy wymiany, a po określeniu parametrów tych funkcji zaznaczamy osobę, którą chcemy zaprosić do udziału. Dysponujemy też szeregiem pomniejszych funkcji jak Holo Caster (tryb StreetPass), Shout-Out (wysyłanie wiadomości, które zobaczą wszyscy z naszej listy znajomych), wspomniane wcześniej O-Powers oraz opcje ustawień.

PSS zapewnia komfort w użytkowaniu wszystkich omawianych funkcji - mamy je teraz dostępne wszędzie i praktycznie w każdym momencie.


~Enygma