Facebook Twitter
Kalendarium

Gry Sword i Shield
Polska premiera: 15.11.2019 (za WYDANO! dni)

Sword i Shield promo

pokemon
Szósta generacja gier Pokemon przenosi nas do malowniczego regionu Kalos, skrywającego nowe sekrety i nowe Pokemony. Nie brakuje tam jednak znanych już stworków, przy pomocy których możemy zyskać tytuł Wielkiego Mistrza. Pokemon X i Pokemon Y to wspaniała propozycja zarówno dla starych wyjadaczy, jak i całkiem nowych graczy.

Pokémon X/Y - Pokemon Amie

Pokemon Amie jest jedną z nowości wprowadzonych do szóstej generacji gier. Umożliwia bezpośrednią interakcję z Pokemonami: dotyk, karmienie i granie z nimi w gry. Funkcja ta jest obsługiwana poprzez dolny ekran konsoli. Aby ją uruchomić, należy przewinąć do niej dolny ekran (klawisze L i R, a także strzałki u góry dolnego ekranu), a następnie wybrać opcję Play.

Bezpośrednia zabawa

Głaskanie

Podstawową funkcją jest bezpośrednia interakcja, czyli głaskanie Pokemonów (a także dokuczanie, poprzez krótkie dotykanie i głaskanie w miejscach, w których głaskane być nie lubią – to czy Pokemon lubi być głaskany można rozpoznać po oczach: jeśli tak to ma zamknięte, natomiast jeśli nie to je mruży), powtarzanie za nimi wyrazów „twarzy” (uruchamiane poprzez przechylenie głowy w lewo), a z niektórymi także przybijanie piątek (np. Axew czy Mudkip).

Gry

Gra - Odbij to

Drugim trybem jest granie. Wymagane są minimum 3 Pokemony w drużynie. Do wyboru mamy 3 mini-gierki. Każda ma cztery poziomy trudności: łatwy (easy), normalny (normal), trudny (hard) i nielimitowany (unlimited). Ostatni charakteryzuje się trzema szansami na pomyłkę i odpowiada poziomowi normalnemu (za wyjątkiem puzzli). Lista dostępnych gier:

 • Berry Picker („Zbieracz Jagód”): Pokemon pokazuje w „dymku” jedną z kilku dostępnych jagód (zależnie od trybu: 3 w trybie łatwym, 5 w normalnym, 7 trudnym i 5 w nielimitowanym); daną jagodę należy mu dać poprzez przeciągnięcie jej na niego.
 • Head it („Odbij to”): gra wymagająca refleksu. Na naszych podopiecznych spadają kłębki wełny, celem jest odbicie ich głową Pokemona poprzez dotknięcie go rysikiem – należy to jednak zrobić w odpowiednim momencie, czyli kiedy kłębek będzie już Pokemona dotykać. Kolejne tryby różnią się szybkością spadania kłębków.
 • Tile Puzzle („Puzzle Kaflowe”) – jak sama nazwa wskazuje, w tym trybie należy ułożyć puzzle z Pokemonami poprzez zamienianie ich w jak najkrótszym. Poziomy trudności różnią się liczbą puzzli, za wyjątkiem nielimitowanego, gdzie po kolei rozgrywane są wszystkie inne poziomy w ograniczonym czasie.
Nagrodami za rozgrywkę są Poke-puff (babeczki), służące do karmienia. Ich liczba i rodzaj zależy od poziomu trudności i liczby zdobytych gwiazdek.

Karmienie

Karmienie

Jak sama nazwa wskazuje - można nakarmić Pokemony zdobytymi w grach babeczkami, a także im dokuczyć poprzez pokazanie, a następnie wyrzucenie ciastka. Rodzajów babeczek jest kilka, rodzaj zależy od liczby punktów i poziomu trudności w mini-grze, za którą są nagrodą:

 1. Najprostsze, często służące jako nagroda pocieszenia: nie mają dodatków ani spiczastej polewy – niski wynik w każdym poziomie trudności.
 2. Posiadające spiczastą polewę – wysoki wynik w łatwym poziomie trudności, średni wynik w normalnym.
 3. Posiadające dodatki, ale bez spiczastej polewy – wysoki wynik w normalnym trybie.
 4. Z dodatkami i spiczastą polewą – nagroda w poziomie trudnym i nielimitowanym za wysoki wynik.
 5. Ze spiczastą polewą i kilkoma dodatkami: pięć gwiazdek w trybie nielimitowanym. Można je także dostać od goszczących Pokemonów.

Dekorowanie

Z czasem za zabawę z Pokemonami otrzymuje się różne dekoracje, np. tła i meble. Ustawić je można poprzez dotknięcie Pokemona w czasie normalnej rozgrywki i wybranie opcji „Decorate”. Na górze ekranu można zmienić tło; na dole są opcje ustawiania właściwych dekoracji i Poke-babeczek – to drugie spowoduje, że zaczną przychodzić „w odwiedziny” Pokemony, które zjedzą część babeczki a następnie pozostają jakiś prezent – babeczkę właśnie lub dekorację.

Statystyki Pokemon Amie

Statystyki

Po wybraniu opcji „Switch” ukazują się 3 statystyki:

 • Affection, czyli ogólny poziom szczęścia Pokemona;
 • Fullness, czyli jak bardzo Pokemon jest najedzony;
 • Enjoyment, czyli czas przeznaczony na wspólną grę.

Wpływ na rozgrywkę

Używanie Pokemon Amie z czasem będzie mieć wpływ na walki: jest większa szansa na cios krytyczny i uniknięcie ataku, Pokemon może także wyleczyć swój status, a nawet przetrwać atak, który teoretycznie powinien go pokonać; Pokemony otrzymują także więcej doświadczenia po walce. Innymi mniej istotnymi efektami są zmienione teksty w czasie walki, a także możliwość pogłaskania Pokemona po walce poprzez dotknięcie dolnego ekranu.

~sandy97