Facebook Twitter
Kalendarium

Gry Sword i Shield
Polska premiera: 15.11.2019 (za WYDANO! dni)

Sword i Shield promo

Zbieracze TCG z pewnością wiedzą, że występują różne rodzaje produktów, kart i serii w ich ulubionej karciance. Nie inaczej ma się sprawa z pokemonem, tak więc początkujący gracz / kolekcjoner może być zasypany różnymi nic mu nie mówiącymi pojęciami, a przecież nie o to chodzi. Dlatego powstał ten oto krótki i praktyczny słownik pojęć związanych z PTCG. Dotyczy on ponadto tego co się aktualnie dzieje w karciance, więc nie stracicie czasu na czytanie o rzeczach, których i tak nie kupicie.

Blister pack - zbiór 3 boosterów, w tym jednego ze starszej serii i dwóch nowych + jedna błyszcząca karta. Kosztuje około 40 złotych.

Booster - zestaw dziesięciu dodatkowych kart do gry z wybranej serii, z których jedna jest reversem, a jedna rzadką kartą. Jego koszt wynosi 10-15 złotych, zależnie od serii. W każdej serii jest dokładnie 36 różnych opakowań boosterów i można je w takiej ilości kupić w wydaniu zbiorczym, za około 400 złotych.

Collector's box - wydanie zbiorcze danej nadserii, składające się z boosterów jej podserii, kilku rzadkich kart oraz innych dodatków, zależnie od wydania. Koszt to około 80 złotych.

Isa.pl - najlepszy i jeden z niewielu sklepów wysyłkowych z kartami pokemon w Polsce. Często są u nich różne promocje i można kupić karty taniej niż w zwykłym sklepie.

Karta holo - niektóre rzadkie karty są holo, to znaczy, że obrazek na nich jest pokryty błyszczącą folią. Dotyczy to wyłącznie pokemonów.

Karta level x - jedna z rzadkich kart, ma spore znaczenie zarówno dla graczy, jak i kolekcjonerów. Kładzie się ją na kartę z danym pokemonem, lecz nadal można używać ataków i możliwości właściwego pokemona. Level x'y są tylko dla kart sp.

Karta prime - pojawiła się wraz z serią HGSS, jest to odpowiednik karty level x pod względem rzadkości, choć w grze działa jak zwyczajna ewolucja pokemona lub pokemon basic.

Karta shiny - przedstawia pokemona w innej kolorystyce. Może wystąpić tylko jako reverse. Jest to najrzadszy rodzaj kart i występuje tylko w niektórych seriach.

Karta sp - czyli karta specjalna, jest to pokemon trenowany przez: Gym Leadera, członka Elite Four, Championa, Frontier Braina, lub Team Galactic. Zawsze jest kartą basic, niezależnie od właściwego stadium ewolucji pokemona.

Poster pack - zestaw dwóch boosterów z jednej serii plus plakat. Trudno powiedzieć ile kosztuje, bo żaden nie został jeszcze wydany w Polsce.

Reprint - jest on jednym z najrzadszych rodzajów kart. Cechuje się tym, że ma większy numer niż ilość kart w serii, np. 149/147. Jest to ponowne wydanie karty z jakiejś starej serii. Tylko niektóre serie mają reprinty.

Reverse - występuje w każdym boosterze z serii ex-on, jest on przedostatnią kartą. Cechuje się tym, że jest to dowolna, zupełnie losowa karta z danego zestawu, która została pokryta błyszczącą folią (oprócz obrazka).

Rzadkość karty - można ją poznać po symbolu w prawym dolnym narożniku. Najczęstsze są koła, potem romby, a najrzadsze gwiazdki.

Seria kart - zbiór około 100-150 kart, które zostają wydane razem. Nie mogą w niej wystąpić dwie karty o tej samej nazwie. Każda seria ma swoje oznaczenie, jest ono widoczne obok rzadkości karty.

Tin - inaczej puszka. Zawiera zawsze 4 boostery, w tym 2 z serii w jakiej wychodzi oraz 2 ze starszych serii, oprócz tego kartę specjalną z tym samym pokemonem co na opakowaniu. Jej koszt wynosi 45-60 złotych.

Zestaw startowy - zbiór 60 kart (z danej serii) gotowych do gry, plus instrukcja, moneta i mata do gry dla jednego gracza. Jest niemal niezbędny do grania, dla kolekcjonera nie jest zbyt wartościowy, gdyż ma tylko jedną rzadką kartę, a jego skład jest znany. Cena to około 40-50 złotych, są tez wydania po 2 zestawy za 80-90 złotych.

~emachel