Facebook Twitter
Kalendarium

Gry Sword i Shield
Polska premiera: 15.11.2019 (za WYDANO! dni)

Sword i Shield promo

Pokemon Mystery Dungeon 3
Kolejna odsłona doskonałej gry z serii Pokemon Mystery Dungeon. Rozwinięta wersja Explorers of Darkness i Explorers of Time, już odpoczątku wzbudzała sporo emocji, prezentując nam nowe startery i nowa jeszcze bardziej wciągającą fabułę! Wciel się w rolę Pokemona i jego partnera i uratuj świat.

PMD: Explorers of Sky - Spekulacje

SPEKULACJE NA TEMAT GRY

pokemon

Na wstępię pragnę podkreślić, że zawarty w tym dziale artykuł zawiera jedynie czyste spekulacje i powoływanie się na niego jako źródło informacji, nie jest do końca rozsądnym rozwiązaniem. Powstaje on niemal kilka dni po tym, jak ujawniono pierwsze dane, na temat gry Pokemon Mystery Dungeon: Explorers of Sky, sequela do edycji Darkness/Time. Oczywiście, zawrę tutaj też pewne fakty, na których oprę późniejsze wywody. W przyszłości, gdy gry zostaną wydane, artykuł ten zostanie zastąpiony recenzją. Spekulacje czas zacząć...

Na początku warto, jak wcześniej wspomniałem, przytoczyć kilka faktów. Pomijając aspekt czysto techniczny, czyli wprowadzenie kilku nowych postaci, jakimi możemy rozpocząć rozgrywkę, ujawniono także kilka ciekawych screenów, które rzucają nikłe światło na temat fabuły gry. Widzimy na nich między innymi Grovyle'a i Dusknoira - dwóch śmiertelnych wrogów z poprzednich wersji gry, którzy na jednym ze zdjęć zostają otoczeni przez gromadę Sableye'ów. Wiadomo też, że w grze nie zabraknie Time Gearów, o czym świadczy zamieszczony gdzieś niżej artwork. Generalnie twórcy obiecują graczom możliwość śledzenia historii, przedstawionej w PMD2, z odmiennej perspektywy, nie żegnając się jednak ze znanymi nam bohaterami. Cóż może to oznaczać? Znając Nintendo, z pewnością bardzo dużo.

Postacie, to pierwszy element układanki, który z pewnością jest też jej kluczową częścią. Wcześniejsze gry spod znaku Mystery Dungeon zdobyły rzeszę fanów, zwłaszcza dzięki ciekawie zbudowanej fabule. Ta zaś opierała się o losy głównego bohatera, w okół którego rozpościerała się mgła tajemnicy i intrygi. Jak dotąd byli to ludzie, którzy z różnych powodów zamienieni zostali w Pokemony. Przyjmijmy więc, że w wypadku trzeciej wersji gry, nasz główny bohater to także człowiek. Pozostaje jednak pytanie, w jaki sposób przyjął on formę Kieszonkowego Potwora? Odpowiedzi może być kilka. Jeżeli gra ma stanowić coś w rodzaju re-make'u edycji Darkness/Time, to prawdopodobnie będzie to trener z przyszłości, próbujący zapobiec zniszczeniu świata. W innym wypadku możemy mieć do czynienia z nowymi osobistościami, co jednak nasuwa nam do głowy pytanie - dlaczego bohaterowie z poprzednich wersji gry nie mięli okazji się z nimi spotkać? Czy jest to kolejny przybysz z przyszłości, który ma za zadanie strzec herosa z wcześniejszej wersji gry, będąc jego tajemniczym aniołem stróżem? Raczej wątpię, mając na uwadze namiot Gildii Wigglytuffa, widoczny na innym z opublikowanych dotychczas artworków. Oznacza to jednocześnie, że Poke-Balon i jego świta pojawią się po raz kolejny. To z kolei jeszcze bardziej komplikuje aspekt umiejscowienia całej historii w czasie. Czy dzieje się ona równolegle do wydarzeń z PMD2, czy raczej następuje po nich? Na poznanie tej odpowiedzi jest jeszcze zbyt wcześnie.

Zostając jeszcze chwilę przy bohaterach, na niektórych screenach i artworkach widoczny jest Bidoof. W poprzednich wersjach gier także można było zauważyć tę postać, co w rezultacie jeszcze bardziej spaja obydwie historie w jedną całość. Na jednym ze zdjęć widnieje także postać Iggybuffa. Sytuacja ze screenu przedstawiać może retrospekcję z przeszłości, lub jeżeli przyjmiemy, że akcja gry toczy się po wydarzeniach z PMD2, być może mamy tutaj do czynienia z potomkiem słynnego Lidera, który także postanowił zająć się pomaganiem innym i szukaniem skarbów. Co do Grovyle'a i Dusknoira, pewne jest, że to te same osobistości, z którymi zetknęliśmy się już wcześniej. Tutaj jednak również ciężko jest sprecyzować, jaka będzie ich rola. Być może po finale i ostatecznym pojedynku, w czasie którego duet wpada do dziury czasoprzestrzennej, zostają oni wyrzuceni w alternatywnej rzeczywistości lub w przyszłości? Mroczna sceneria na kilku ze screenów może świadczyć o tym, że Primal Dialga znów pojawi się na naszych dwóch ekranach Nintendo DSa, a co za tym idzie - nie zabraknie także Darkraia. Od czasu premiery Pokemon Mystery Dungeon: Explorers of Darkness/Time minęło dwa lata, więc niemal pewne jest wprowadzenie wątków z Shayminem i Arceusem, które w międzyczasie ujrzały (oficjalnie) światło dzienne.

Co do grafiki, nie oczekiwałbym żadnych rewelacji. Druga seria gier niemal nie różniła się od swoich pierwowzorów, więc i tym razem twórcy raczej nie uraczą nas niczym nowym. Być może ma to też swoje dobre strony, a także związane jest z silnikiem, na którym stoją gry spod znaku Mystery Dungeon. Jeśli chodzi o tryb rozgrywki, zapewne nieco zmodyfikowane zostaną opcje korzystania z Internetu. Tajemnicą jak narazie, jest wprowadzenie opcji, pozwalających na wykorzystanie kamer i aparatów, zamontowanych w konsoli DSi. Odpowiedź na to pytanie poznamy zapewne już niebawem. Teraz kończę ten nudny i przydługawy wywód. Jeśli będzie wiadomo coś więcej, postaram się zawrzeć to w tym tekście. Tymczasem...

pokemon

pokemon

~pokemon_senseiInformacje Ogólne

Pomoce w grze