Facebook Twitter
Kalendarium

Gry Sword i Shield
Polska premiera: 15.11.2019 (za WYDANO! dni)

Sword i Shield promo

Poniższy, krótki artykulik omawia kwestie oficjalnych zdarzeń z Pokémon w roli głównej w naszym kraju.

Kalendarium

Rok 1997
W programie informacyjnym "Fakty" mówiono o sławnym odcinku Pokemonów z Porygonem, który spowodował atak padaczki u kilkuset japońskich dzieci.

Rok 1999
W tym roku w Polsce oficjalnie nie pojawiły się produkty związane z Pokemonami, jednak na różnych listach dyskusyjnych zaczęły pojawiać się informacje na temat szaleństwa na punkcie Pokemonów w Japonii i w Ameryce. Dyskutujący rozważali co będzie w Polsce, czy to w ogóle nastąpi i jeśli tak to kiedy.

Rok 2000
Prawdopodobnie na początku roku serial został zakupiony przez Polsat - na wiosnę pojawiły się pierwsze informacje w portalach internetowych o polskiej wersji Pokemonów.
W numerze wakacyjnym nieistniejącego już magazynu o anime i mandze "Kawaii" zapowiedziano rozpoczęcie emisji serialu we wrześniu. Pierwszy odcinek został pokazany 4 września 2000 r. o godz 15.00. Wkrótce po tym uruchomiono pierwsze strony o Pokemonach, w tym także oficjalną, nieistniejącą już, stworki.com.pl. Była ona prowadzona przez producenta zabawek, firmę Hasbro. W tym samym czasie rozpoczęła ona dystrybucję produktów w oparciu o wizerunki stworków. Oprócz tego polski dystrybutor gier Nintendo, firma Lukas Toys, rozpoczął dystrybucję gier Pokemon. Wydaniu towarzyszyła kampania reklamowa w prasie i telewizji oraz różne akcje promocyjne (jedną z nich był konkurs "Ulubiony Pokemon", organizowany wspólnie z "Super Expressem"). ISA - wydawnictwo, rozpoczęło dystrybucję Pokémon Trading Card Game, w Polsce znanej czasami jako "Gra Karciana Pokemon". Około listopada 2000 roku polski oddział firmy KOCH zdecydował się na wydanie pierwszych 15 odcinków serialu Pokemon na kasetach wideo.

Rok 2001
Na początku roku KOCH INTERNATIONAL POLAND wydał w Polsce pierwszą płytę z polskimi wersjami piosenek Pokemon, zatytułowaną "Złap je wszystkie!" Mniej więcej w tym samym czasie, do paczek chipsów "Lays" i "Cheetos" zaczęto dodawać plastikowe krążki zwane "Tazo". Oprócz tego wydawnictwa Egmont oraz Diamond (już nie istnieje) zaczęły wydawać czasopisma o Pokemonach takie jak Pokemon - Klub Fana, Pokemon - Hity Ekranu (ani-manga), Pokemon - Świat zabaw (miesięcznik z łamigłówkami).
9 lutego Warner Bros Poland rozpoczął dystrybucję Filmu Pierwszego w kinach (blisko 200 tysięcy widzów). 1 czerwca wypuszczono drugi film - Uwierz w swoją siłę (ok. 109 tys. widzów). Późną jesienią filmy te zostały wydane na wideo i DVD. W tym czasie pojawiło się także wiele innych produktów związanych z Pokemonami, m.in. książeczki, świecące w ciemności labirynty książkowe, albumy z naklejkami dostępne w kioskach, kolorowanki, lizaki Chupa Chups "Fantasy Ball" oraz naklejki Pokemon w rogalikach "Chipicao" firmy Chipita wraz z albumem.
W maju Fox Kids (obecnie Jetix) rozpoczął emisję serialu. W grudniu Polsat rozpoczął emisję trzeciej serii. Dopiero w październiku firma KOCH zdecydowała się na wydanie kolejnych 5 kaset z Pokemonami, z odcinkami 16-30.
Wydawnictwo JPF wydało 4 zeszyty mangi Pokemon Adventures (jap. Pokemon Special), obejmujące pierwsze 14 odcinków. Później wydawanie serii porzucono z powodu małego zainteresowania.

Rok 2002
W ramach akcji promocyjnej organizowanej przez producenta napojów "Mirinda" zorganizowano konkurs, którego zwycięzcy brali udział w specjalnym pokazie filmu Zaklęcie Unown. Później Warner Bros wydało ten film oraz odcinek specjalny Mewtwo powraca na wideo i DVD.
Zakończono wydawanie czasopism o Pokemonach oraz zamknięto oficjalną stronę Pokemon w Polsce - stworki.com.pl. Ciągle jednak wydawane były kolejne serie Tazo w chipsach Lays i Cheetos, a Polsat rozpoczął w wrześniu emisję serii Johto League Champions. Pod koniec roku na Pokemonowej stronie Gumisia można znaleźć informację przekazaną przez aktorkę dubbingującą postać Asha, Hannę Kinder-Kiss, o rozpoczęciu dubbingu kolejnej serii (Master Quest). W grudniu kończy się emisja serii JLC w Polsacie. Według programów TV tuż po niej powinno zostać wyemitowane Master Quest, jednak zostały pokazane powtórki trzeciego sezonu.

Rok 2003
Rok bezustannych powtórek 'starych' serii na Polsacie i Fox Kids.
Wstrzymano wydawanie większości zabawek i innych produktów związanych z Pokemonami.

Rok 2004
Powtórki jeśli o Anime chodzi.
We wspomnianym wcześniej czasopiśmie Kawaii, w numerze wakacyjnym ukazała się informacja o emisji od 5 września serii Master Quest na antenie Telewizji Polsat. W sierpniu Pan Mirosław Wieprzewski przekazuje informację o dubbingu nowej serii Pokemonów, robionym "w wielkim pośpiechu". Wiadomość z czasopisma Kawaii sprawdziła się i w niedzielę, 5 września, o godz. 8.30 rozpoczęto emisję 5 sezonu. W opracowaniu tej serii, w przeciwieństwie do poprzednich, nie przetłumaczono czołówki, a także zmieniła się część aktorów głosowych. 20 grudnia, wraz z czasopismem "Naj", ukazała się płyta VCD z trzema pierwszymi odcinkami trzeciego sezonu Pokemonów.

Rok 2005
10 stycznia pismo dla kobiet Naj wydało kolejne 3 odcinki serialu na VCD. Pod koniec roku, ze świątecznym wydaniem czasopisma Naj, "Krzyżówki z filmem", można było dostać obie poprzednio wydane płyty z odcinkami.
Polsat kończy emisję 5 sezonu w kwietniu. Na chwilę obecną była to ostania tam emisja tego Anime. 19.05.2005 roku TV4 zaczęło emisję pierwszej serii Pokemonów od poniedziałku do czwartku, od ok. godziny 15:00.
Firma Frito Lay rozpoczęła kolejną promocję związaną z Pokemonami, od połowy sierpnia do paczek chipsów Cheetos zaczęto dodawać "Pokemon Metal Tazo" z Pokemonami z regionu Hoenn.
W listopadzie rozpoczynają się nagrania 6 sezonu serialu Pokemon po polsku.

Rok 2006
TV4 dalej emitowało powtórki Pokemonów (do sezonu 5), a w chipsach Cheetos pojawiły się dwie kolejne serie Tazo z Pokemonami. W lutym do informacji publicznej przeniknęła informacja o dubbingu szóstego sezonu Pokemonów. Emisja rozpoczęła się we wrześniu na antenie TV4.

Rok 2007
5 marca zmarł odtwórca roli Mewtwo w polskiej wersji dubbingowej filmu Pokemon Film pierwszy - Marek Obertyn.
Przez większość roku TV4 emitowało powtórki 5 i 6 sezonu, a na początku lipca 3 sezon Pokemonów wrócił na antenę Jetixa.
1 września polscy widzowie mogli po raz pierwszy zobaczyć film Pokemony Głos lasu (4) z polskim lektorem, wyemitowany na antenie kanału Filmbox.

Rok 2008
19 stycznia o godz. 7:35, Filmbox wyemitował film piąty: Pokemon: Bohaterowie, po raz kolejny z polskim lektorem.
TV4 od 1 marca do 31 sierpnia emitowało powtórki 5 i 6 sezonu. W sierpniu firma Frito Lay wraz z chrupkami Cheetos wydała nową serię Tazo o nazwie ROKS, z Pokemonami z regionu Sinnoh.
Jetix podpisał z "Pokemon USA" umowę o współpracy w emisji serialu Pokemon w całej Europie.
24 października o 20:30 na Filmboxie, odbyła się premiera filmu szóstego.

Rok 2009
Wszyscy mamy nadzieję na premierę nowych odcinków oraz zwiększenie popularności Pokemonów, ale co z tego wyjdzie - zobaczymy.

~PokeManPL + korekta Daru